avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum anulez un divorț?
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum anulez un divorț?

Buna ziua.am bagat actele de divorț la tribunal si intre timp m-am impacat cu sotia.mentionez faptu că sotia mea este din judetul gorj si eu din județul Constanța sotia fiind la soacra mea.divortul l-am băgat în lipsa.mentionez faptul că atit eu cit si sotia suntem de acord să renunțăm la divorț.cum pot anula divortul? încă nu am primit citatie.ce consecinte pot aparea dacă nu ma prezint la înfățișări?pot pleca in tot acest timp la soția mea?
Cel mai recent răspuns: Brinza Stefan , utilizator 15:13, 27 Mai 2020
Cererea o trimiteti prin posta la judecatoria unde a fost inregistrata cererea de divort pentru a fi depusa la dosarul cauzei sau mergeti personal si o depuneti.

Trebuie sa indicati in antetul cererii de renuntare la judecata, denumirea instantei si numarul de dosar.
Stati linistit, ma va amendeaza nimeni daca renuntati la divort.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Depinde ce bani i-ati dat si pentru ce anume in conditii contractuale.
Daca i-ati platit doar partea cu redactarea actiunii fara reprezentare, daca nu va mai reprezinta nu ar fi corect sa ii mai dati bani dar aveti contractul care se aplica.


Brinza Stefan a scris:

Ok va mulțumesc frumos pentru sfat dar ar mai fi o problema.... părinții mi-au pud deja un avocat si am apucat să dau o parte din bani.ce se poate intimpla daca plec si nu ai dau diferenta de bani?acest avocat a spus că daca ma razgindesc si spun ca nu mai vreau divortul voi fi amendat penal.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Puteti pleca la sotie.
Nu mergeti la.judecata daca nu mai vreti sa divortati.
Puteti apela si la avocat daca vreti mai multe variante.



Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
I-am dat doar 500 de lei si ma pus să semnez....

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde ce bani i-ati dat si pentru ce anume in conditii contractuale.
Daca i-ati platit doar partea cu redactarea actiunii fara reprezentare, daca nu va mai reprezinta nu ar fi corect sa ii mai dati bani dar aveti contractul care se aplica.


Brinza Stefan a scris:

Ok va mulțumesc frumos pentru sfat dar ar mai fi o problema.... părinții mi-au pud deja un avocat si am apucat să dau o parte din bani.ce se poate intimpla daca plec si nu ai dau diferenta de bani?acest avocat a spus că daca ma razgindesc si spun ca nu mai vreau divortul voi fi amendat penal.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Puteti pleca la sotie.
Nu mergeti la.judecata daca nu mai vreti sa divortati.
Puteti apela si la avocat daca vreti mai multe variante.





Nu știu numărul dosarului.

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Cererea o trimiteti prin posta la judecatoria unde a fost inregistrata cererea de divort pentru a fi depusa la dosarul cauzei sau mergeti personal si o depuneti.

Trebuie sa indicati in antetul cererii de renuntare la judecata, denumirea instantei si numarul de dosar.
Stati linistit, ma va amendeaza nimeni daca renuntati la divort.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renunțare proces de divorț cristi4sanem cristi4sanem Buna ziua. In urma cu o luna am depus la judecatorie o cerere scrisă + taxa 100 lei pentru a divorta, fără a avea copii sau bunuri comune.. Acum ne-am ... (vezi toată discuția)
Divort razvan228 razvan228 Buna ziua , Imi cer mii de scuze de deranj , dar nu inteleg ce ar trebuii sa fac in urma acestui dosar . Sotia , cu care nu am stat casatorit deca 2 luni ... (vezi toată discuția)
Anulare cerere divort in instanta de catre reclamant candrescu candrescu Buna ziua! Sotul a depus cerere de divort in instanta impotriva mea dar intre timp s-a razgandit si vrea sa stie daca poate anula respectiva cerere si sa faca ... (vezi toată discuția)