Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... documente
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

documente

Acum 3 ani am cumparat un apart intr un bloc nou. Ce documente ar fi trebuit sa primesc din partea dezvoltatorului? Avem toti probleme in a primi pv de predare receptie si plan tehnic al apart.
Vreti sa spuneti ca ati semnat PV dar nu aveti un exemplar? Ciudat... Apartamentul este intabulat?
De asemenea, cartea tehnica a imobilului este obligatorie (ea e pentru tot blocul, deci nu se distribuie la fiecare apartament)
nu am semnat nici un pv ptc nu exista, este obligatoriu sa il am sau este asemanator cartii tehnice. acum 3 ani nu s a facut receptia apartamentului din varii motive din partea lor
cumpararea de la dezvoltator se face de obicei cu antecontract semnat in timpul sau chiar inaintea edificarii imobilului. in acest caz, e nevoie de receptie, etc, cum scrie mai sus.
insa, chiar daca blocul e nou, e posibil ca acesta sa fi fost receptionat inainte ca dvs sa cumparati. in acest caz, dvs ati cumparat apartamentul 'deja folosit' si documentele ce se predau sunt supuse intelegerii dintre parti.
asta daca aveti contract de vanzare cumparare incheiat in forma autentica, ati platit suma ceruta si aveti si intabulare in carte funciara.