Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pleca de acasa la 16 ani?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pleca de acasa la 16 ani?

Am 16 ani si doresc sa ma mut la iubitul meu de 18 ani mama lui este de acord. Nu mai pot rămâne acasă deoarece părinții mei sunt violenți,mereu sunt certuri si scandaluri acasa,nu ma lasa sa plec nicăieri,tata este foarte violentă întotdeauna ne jicneste pe mine si pe mama,ne bate,ne înjura, ne amenință. Dar mama sta cu el deoarece il are pe fratele meu de doar 6 ani si nu vrea sa creasca fara tata.Parintii mei nu ma lasă deloc sa am un iubit,iar cand au aflat că am o relatie cu el au vrut să mă lege cu lanțul, va rog frumos sa ma ajutati.Imi doresc foarte mult să plec de acasă si sa ma mut la iubitul meu, el lucrează si poate sa ma întrețină, o sa imi continui studiile,la el am condiții bune de trai si mama lui este de acord nu are nimic împotrivă. După cum am auzit codul penal al minorului spune că la 16 ani raspund penal de faptele mele. As putea sa dau o declarație ca vreau sa ma mut la el?
Dacă da cum pot face asta?
Dacă plec părinții mei vor mai putea sa ma aducă înapoi acasă? Intreb deoarece daca ma aduce inapoi o sa ma omoare din bătaie...
Ce pot face sa ma mut la el si sa am o viata linistită?Am discutat cu el și este de acord
Tata are un prieten polițist intr o comună de langa noi si mi e teama ca ii va da bani sa ma aducă acasa...este in stare de orice
Nu vreau sa mai stau acasa,nici nu mai vrea sa ma lase la școală fiindca a aflat că am o relatie cu el
Va rog frumos sa ma ajutati!Sunt disperată...
daca parintii va trateaza rau, va puteti adresa autoritatii tulelare de la Primaria locala. cu plecatul de acasa mai trebuie sa asteptati pana la 18
Mama mea nu dorește să facă nimic .
Chiar nu exista nici o soluție ca să plec acum?
Nu mai suport situația asta

Adrian Dimitriu a scris:

daca parintii va trateaza rau, va puteti adresa autoritatii tulelare de la Primaria locala. cu plecatul de acasa mai trebuie sa asteptati pana la 18