Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatie demolare-act(aviz, acord)/ punct de vedere ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatie demolare-act(aviz, acord)/ punct de vedere emis de protectia mediului

Conform alin.3 al art.8 din Legea 50/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare "«(3) Prin exceptare de la prevederile art. 2 alin. (21), pentru emiterea autorizatiei de desfiintare a lucrarilor/constructiilor nu este necesara emiterea punctului de vedere al autoritatii competente pentru protectia mediului ori a actului administrativ al acesteia."
Actele normative emise in domeniul protectiei mediului (OUG 195/2005, HGR 445/ 2009, OMMAPPM 860/2002)- nu fac nici o distinctie intre "construire" ori "demolare" cand reglementeaza documentele administrative pe care le emit.
Este corecta impunerea, prin certificatul de urbanism emis pentru demolarea unei constructii, a cerintei "aviz/ acord de mediu"?
PS. CU a fost emis dupa 16 oct 2009 (data intrarii in vigoare a Legii 261/ 2009- prin care s-a completat si art.8 al Legii 50/ 1991 cu alineatul mai sus citat).
La ce data ati solicitat certificatul de urbanism?Cred ca ar trebui sa solicitati un raspuns oficial la obiectiile dumneavoastra.
Nulitatea unui act juridic, implicit şi a actelor administrative, este considerată a fi o sancţiune care intervine în situaţiile în care actul este afectat de unele vicii sub aspectul legalităţii. Cauzele nulităţii pot viza nelegalitatea actului administrativ, în sensul încălcării condiţiilor de fond, formă şi procedură prevăzute de lege pentru valabilitatea sa, precum şi netemeinicia actului, adică aplicarea eronată a legii la situaţia de fapt reglementată prin actul administrativ.
Viciile care pot afecta legalitatea unui act administrativ nu au aceeaşi valoare juridică.
Nulitatea actului poate fi totală sau parţială.