Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce nu am primit indicele de corecție din anul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce nu am primit indicele de corecție din anul 2020(sa recalculat pensia anticipată parțială la care am renuntat fiind prea mica)din 2016 .Pot introduce in instanta aceasta situatie?

Am avut o încercare de a ieși la pensie 1n 2016,am primit decizia de pensie anticipată calculată cu indice de corecție de 1,09 si diminuata(fiind prea mica,am renuntat).In 2020 am depus dosarul pentru limita de varsta si am primit decizia de pensionare tot cu indiciile de 1.09 in loc 1.41(1,61 /2016 si 1,79/2020)
Daca nu ati cerut anularea decizei veti ramane cu indicele de corectie aferent anului 2016.