avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce nu am primit indicele de corecție din anul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce nu am primit indicele de corecție din anul 2020(sa recalculat pensia anticipată parțială la care am renuntat fiind prea mica)din 2016 .Pot introduce in instanta aceasta situatie?

Am avut o încercare de a ieși la pensie 1n 2016,am primit decizia de pensie anticipată calculată cu indice de corecție de 1,09 si diminuata(fiind prea mica,am renuntat).In 2020 am depus dosarul pentru limita de varsta si am primit decizia de pensionare tot cu indiciile de 1.09 in loc 1.41(1,61 /2016 si 1,79/2020)
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:00, 30 Mai 2020
Daca nu ati cerut anularea decizei veti ramane cu indicele de corectie aferent anului 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . a avut o diminuare ... Parepa Parepa Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare consistenta a pensiei . Indicele de corecție la calculul pensiei a fost 1.09. In martie 2020 a ... (vezi toată discuția)
Indice corectie pavaluk pavaluk In perioada 2007_2016 am fost in pensie de invaliditate gr 3 ,din 2016 am trecut la limita de vârstă ,beneficiez de recalculare și care este indicele de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! tatăl meu a făcut cerere pt pensie parțial anticipată ... ion_raluca ion_raluca Buna ziua! Tatăl meu a făcut cerere pt pensie parțial anticipată in anul 2016, a primit decizie cu indicele de corecție 1,09. Pensia nu a fost pusă în ... (vezi toată discuția)