avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Tatăl meu a făcut cerere pt pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Tatăl meu a făcut cerere pt pensie parțial anticipată ...

Buna ziua!
Tatăl meu a făcut cerere pt pensie parțial anticipată in anul 2016, a primit decizie cu indicele de corecție 1,09. Pensia nu a fost pusă în plata, nu a beneficiat de această decizie nici o zi. In luna iunie 2020 a făcut cerere pt pensie de limita de vârstă și i se calculează cu același indice (din anul 2016) in conditiile in care pt anul 2020 indicele de corecție este 1,41.
Ce este de facut in acest caz ca sa poata beneficia de pensie calculată cu indicele la zi ??????
Mentionez ca in tot acest timp (din anul 2016 până în prezent) tatăl meu nu a beneficiat de pensie, este salariat.
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
ion_raluca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:39, 21 August 2020
Nu mai puteti face nimic.
Puteati benefiia de indicele de corectie de 1,41 doar daca anulati in termenul legal acea decize din 2016.
Prin instanța se poate face ceva ?
Eu nju cred asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu am primit indicele de corecție din anul 2020(sa recalculat pensia anticipată parțială la care am renuntat fiind prea mica)din 2016 .pot introduce in instanta aceasta situatie? Gae Nicolae Gae Nicolae Am avut o încercare de a ieși la pensie 1n 2016,am primit decizia de pensie anticipată calculată cu indice de corecție de 1,09 si diminuata(fiind prea ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie pensie la limita de varsta andrerieu56 andrerieu56 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca indicele de corectie de 1,09 utilizat pentru calcularea pensiei la limita de varsta la care am dreptul incepand cu 7 ... (vezi toată discuția)
Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . a avut o diminuare ... Parepa Parepa Soția mea s-a pensionat anticipat in 1016 . A avut o diminuare consistenta a pensiei . Indicele de corecție la calculul pensiei a fost 1.09. In martie 2020 a ... (vezi toată discuția)