Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Tatăl meu a făcut cerere pt pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Tatăl meu a făcut cerere pt pensie parțial anticipată ...

Buna ziua!
Tatăl meu a făcut cerere pt pensie parțial anticipată in anul 2016, a primit decizie cu indicele de corecție 1,09. Pensia nu a fost pusă în plata, nu a beneficiat de această decizie nici o zi. In luna iunie 2020 a făcut cerere pt pensie de limita de vârstă și i se calculează cu același indice (din anul 2016) in conditiile in care pt anul 2020 indicele de corecție este 1,41.
Ce este de facut in acest caz ca sa poata beneficia de pensie calculată cu indicele la zi ??????
Mentionez ca in tot acest timp (din anul 2016 până în prezent) tatăl meu nu a beneficiat de pensie, este salariat.
Multumesc!
ion_raluca, utilizator
Nu mai puteti face nimic.
Puteati benefiia de indicele de corectie de 1,41 doar daca anulati in termenul legal acea decize din 2016.
Prin instanța se poate face ceva ?
Eu nju cred asa ceva.