Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Starea de urgență se impunea la acel moment.Chiar au întârziat cu starea de urgenta.
Ar fi murit foarte mulți oameni daca nu se proceda asa.

Pana la apariția Omicron se impuneau restricții.
Este ciudat că cei din HORECA vroiau sa nu existe restricții iar acum pare sa le placa aceasta situație.
Ei pierd mulți bani ca se închid localurile la ora 22.
Daca s-ar închide la ora 1 sau mai târziu care ar fi problema?
La fel si cu magazinele.

Daca Israel a renunțat la restricții este logic ca exista motive justificate.
Nu se înțelege logica actuala a României în materie pandemica și nu mai exista motive justificate pentru a exista restricții .
Tulpina Omicron este peste tot în lume dominantă în acest moment.
Este exact varianta de virus despre care vorbeam acum câteva luni ca ne poate scoate din pandemie dar vad ca România nu vrea sa iasă.

Rafila vorbea de restricții pana la sfârșitul lui aprilie ceea ce este aberant.

Deci, eu nu ma plâng de restricții pentru trecut ci doar de restricțiile care există astazi fără niciun fundament medico-sanitar și prin care se încalcă drepturile și libertățile fundamentale din acest motiv intrucat nu sunt justificate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

[ link extern ]

Nu este deloc in regulă asa ceva.
Și nici legal.
,,Medicul care a descoperit Omicron susține că i s-a cerut să nu spună că e o variantă blândă: „A fost o presiune uriaşă asupra mea“

[ link extern ]

Nu este deloc in regulă asa ceva.
Și nici legal.

Era evident ca noua tulpină Omicron nu era periculoasă.
Africa de Sud avea multe cazuri de infectare cu Omicron dar nu aveau decese.

Și în prezent pare sa fie o abordare asemănătoare...
Mai ales în tari ca România...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

[ link extern ]

Este clar ca nu mai avem.cum sa scăpăm de virusul Sars-Cov-2.
,,DE CE ESTE REINFECTAREA ATÂT DE COMUNĂ ÎN CAZUL OMICRON?
Studiile recente din Marea Britanie au sugerat că infecţia anterioară cu coronavirus oferă o protecţie slabă împotriva noii tulpini - Omicron.

Cercetătorii de la Imperial College din Londra au descoperit că varianta Omicron se sustrage protecţiei oferite de imunitatea dobândită în urma bolii COVID-19 sau vaccinării cu două doze de ser anti-COVID-19.

Un studiu efectuat în urma analizăriii tuturor cazurilor confirmate prin test PCR în Anglia, între 29 noiembrie şi 11 decembrie, a concluzionat că pacienţii care avuseseră în prealabil COVID-19 au avut cca. 19% protecţie împotriva noii variante Omicron.

Cam acelaşi nivel de imunitate îl conferă şi vaccinarea cu două doze de ser anti-COVID, oamenii de ştiinţă estimând că vaccinul are o eficacitate de până 20% împotriva noii variante Omicron."

[ link extern ]

Este clar ca nu mai avem.cum sa scăpăm de virusul Sars-Cov-2.

Se va ajunge insa la.o adaptabilitate adecvata în timp.

Eu rămân la părerea ca acest virus ar fi putut fi oprit daca se acționa în timp util.dar nu se putea face asa ceva decât se acționa la nivel mondial și nu individual.
Acum este exclus asa ceva.
Daca lași un virus sa circule nu îl vei mai putea opri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat