avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.


[ link extern ]


Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.


Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Israelul a decis joi să renunţe la politica „certificatului verde” prin care se cerea dovada vaccinării, recuperării după COVID-19 sau un test negativ pentru a avea acces într-o serie de spaţii publice, în condiţiile în care valul de infectări cu noul coronavirus bate în retragere, relatează Reuters şi TPS."

[ link extern ]

Era inutila vaccinarea in versiunea Omicron.
Este un soi de ,,vaccin natural"...

Ma întreb de ce România nu înțelege sa elimine certificatul verde.
Este inutil în acest moment.
Cei care nu s-au vaccinat pana acum nici ca se vor mai vaccina.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

,,Potrivit cercetătorilor, sub-tulpina BA2 are anumite caracteristici care duc la o formă mult mai gravă decât variantele precedente. La fel ca Omicron, BA2 face față inclusiv imunizării prin vaccinare. De asemenea, sub-varianta este rezistentă la sotrovimab, tratamentul cu anticorpi monoclonali."

[ link extern ]

,,Noile experimente de laborator efectuate în Japonia arată că sub-tulpina BA2 a Omicron rezistă la tratamente și este mult mai contagioasă."

,,Potrivit cercetătorilor, sub-tulpina BA2 are anumite caracteristici care duc la o formă mult mai gravă decât variantele precedente. La fel ca Omicron, BA2 face față inclusiv imunizării prin vaccinare. De asemenea, sub-varianta este rezistentă la sotrovimab, tratamentul cu anticorpi monoclonali."

[ link extern ]

Aceasta ar putea însemna că ar exista un risc sa o luam de la început.

Sa speram ca nu va fi asa dar am arătat că poate veni ceva de genul Omicron și apoi sa se strice din nou situatia.
Cred ca sunt vreo 6 luni de când am anunțat o astfel de posibilitate...

Este un motiv esențial.pentru o relaxare a restricțiilor în prezent pentru ca nu se stie ce va mai urma.
Se alege praful.de cei din turism și HORECA dacă se va complica situatia.
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
După părerea mea, guvernul greșește tare de tot dacă nu renunta urgent la restricţii.
Se pare ca, nu ar fi exclus un val 6 pandemic.
Daca guvernul tine restricțiile pana prin aprilie cum ar vrea și vine valul 6 va fi un haos total.
Lumea este deja foarte obosita și nervoasa.



[ link extern ]
După părerea mea, guvernul greșește tare de tot dacă nu renunta urgent la restricţii.
Se pare ca, nu ar fi exclus un val 6 pandemic.
Daca guvernul tine restricțiile pana prin aprilie cum ar vrea și vine valul 6 va fi un haos total.
Lumea este deja foarte obosita și nervoasa.



[ link extern ]

Alte discuții în legătură

M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile covid-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc. In mare, cunosc ... (vezi toată discuția)
Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online. In toate orasele cu grad ridicat de infectare aceasta este singura soluție. Elevii neinfectati se pot ... (vezi toată discuția)
Strategia de vaccinare împotriva covid-19 o necesitate de interes national CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național. Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact ... (vezi toată discuția)