Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bine ca am scăpat de masca de protecție pe stradă.
A procedat bine CCR doar ca destul.de târziu a judecat...
Era ineficienta aceasta măsură de protecție.
Nu ajuta la nimic.

Găsiți aici momentul de la care politia nu mai poate aplica amenzi pentru nepurtarea măștii de protecție pe stradă.

[ link extern ] /

În alte tari de mult timp nu se mai poarta pe strada masca.

Este corect ca în interior sa se poarte masti in prezent.
Este singura măsură justificată cu privire la care ar mai avea dreptul statul roman sa dispună în prezent.

Tulpina Omicron nu da imunitate decât pentru Omicron susține cercetătorii din Africa de Sud. Pe antena 1 am văzut știrea.

Deci, este incert ce va mai urma dacă nu exista imunitate decât pentru Omicron
În curând va apărea o alta tulpina.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din moment ce OUG 192/2020 este acum nula (s-a publicat decizia CCR in MO sau mai dureaza?) se revine la regulile din L55.
Iar acolo nu zice de vreo obligativitate, ci doar ca se pot impune masuri de felul asta.
Deci daca se mai doreste purtarea de masti va trebui sa se vina cu ceva separat, nou, care sa reglementeze asta.
Pana atunci...s-a terminat cu mastile peste tot.
BX, utilizator
Decizia CCR nu s-a publicat în Monitorul Oficial dar nu se mai poate aplica intrucat efectele juridice ale textului de lege sunt suspendate de drept.
Aveti un raspuns mai detaliat aici:

[ link extern ] /

Insa, fiecare poate purta mască de protecție pe stradă dacă dorește.

Eu sunt de părere ca acesta măsură restrictiva nu oferea și protecția medico-sanitara care sa justifice restricția aceasta și nu era o măsură proporțională.
Insa, CCR nu a analizat decât problema lipsei avizului Consiliului Legislativ, fiind vorba de o problema de procedura și nu de fond.

Nu contează când se va publica decizia CCR în Monitorul Oficial deoarece nimeni, nicio autoritate de stat, nu poate aplica in viitor o lege neconstituțională chiar dacă nu a fost publicata în Monitorul Oficial.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bun, asta cu spatiul liber este lamurita.
Unii vor prefera sa mai poarte masti, altii nu, nu-i problema.

Dar ce se intampla cu celelalte prevederi care erau prevazute in OUG 192 ?
Rămâne de vazut cum va motiva CCR.
A căzut toată ordonanța de guvern și a rămas doar legea neafectata fiindcă a fost vorba de un viciu de procedura.
Guvernul o cam învârte în sensul ca, nu ar fi o încălcare de drepturi fundamentale ci un viciu de procedură.
Insa, cert este faptul ca nu ajuta cu nimic purtarea măștii în aer liber.
Proba suprema o.constituie numărul mari de infectari cu toate restricțiile lor, localuri si magazine închise la ora 22, purtarea mastilor in spatii libere fiindcă la.fel de aiuristica precum închiderea la ora 22.

În lupta cu un virus dacă ratezi startul nu îl mai poți opri ulterior.
Asta se stie în caz de război virusologic.

Ceea ce fac ei este precum in timpul gripei spaniole care a ucis 50 milioane de oameni desi oamenii purtau masti pe stradă.
Deci, au murit 50 de milioane desi oamenii purtau masti pe stradă.
Și pana astăzi ar fi murit chiar dublu dacă nu existau medicamente.

Referitor la tulpina Omicron precizez ca aceasta nu este letala sau suficient de letala ca sa justifice inchiderea unei tari,.dacă ucide oameni care pot fi uciși și de o simpla răceală ori de o gripa sezonieră.

Deci, se încalcă drepturile și libertățile fundamentale dacă pentru un om care moare oricum blochezi 20 de.milioane.
Nici dacă ar fi vorba de un șef de stat nu s-ar putea face in mod legal și.constitutional asa ceva decât dacă ar fi Coreea de Nord...

Deci, degeaba ar mai incerca guvernul sa dea o noua ordonanța de urgență.

Eu am zis mai de mult timp ca însăși legea cu starea de alertă este sub semnul întrebării sub aspectul constituționalității dar nu am vrut sa ma bag...
Era încă un moment în care mureau mulți oameni din cauza tulpinii delta...ceea ce astăzi nu se mai întâmplă...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat