Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cumparare apartament copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cumparare apartament copil

buna ziua
Doresc sa cumpar un apartament pe numele unui copil care are 13 ani. cum s eprocedeaza? Multumesc mult
Mergeti la un notar public si depuneti actele imobilului. In functie de practica biroului notarial la care ajungeti, notarul public va stabili daca aveti nevoie de incuviintarea autoritatii tutelare pentru a-l reprezenta pe minor la incheierea actului sau daca puteti incheia actul direct, fara aceasta incuviintare.
Este posibil sa fie nevoie de justificarea provenientei sumei de bani din care se va achita pretul imobilului, pentru ca minorul nu are venituri proprii. In acest sens puteti incheia un act de donatie prin care minorului i se doneaza suma de bani necesara achitarii pretului.