Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la.mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la.mostenire?

Tatal meu a decedat acum 2 ani. Mama.este inca in viata si mai am.2 surori.Mama nu vrea sa faca succesiunea iar relatia dintre mine si ele e destul de rea.Ce ar trebui sa fac pentru pentru a imi.pastra mostenirea deoarece exista posibilitatea ca mama.mea sa lase doar celor doua surori ! Cum as putea intra in posesia partii mele din partea tatalui meu fara succesiune ? Va multumesc !
Nu cred ca o sa ii faca notarul declaratie de acceptare a mostenirii.
Cred ca trebuie gandita o strategie foarte bine pusa la punct daca este interesat de mostenire.
Daca nu este interesat o poate lasa balta ca sa nu il mai doara capul.
Domnule Lascoschi, ce motiv aveti sa credeti ca notarul nu va autentifica declaratia de acceptare a mostenirii?