Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copropietar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copropietar

Buna ziua ,mama mea are o garsoniera si vrea sa ma treaca in contractul de vanzare cumparare,,cum se procdeaza si under se trebuii sa mergem,si cat se costa aceasta operatiune?
daca vreti sa deveniti coproprietar, mama trebuie sa va vanda sau sa va doneze o cota, operatiunea se incheie la notar si se taxeaza in functie de valoarea garsonierei.

Ce acte trebuie pentru donare imobil,jumate din imobil pentru a devenit copropietar

gi-jane2 a scris:

daca vreti sa deveniti coproprietar, mama trebuie sa va vanda sau sa va doneze o cota, operatiunea se incheie la notar si se taxeaza in functie de valoarea garsonierei.

Sileni, utilizator
Buna ziua,

Va fi perfectat, pe cale notariala,un act de donatie sau un act de vanzare-cumparare.

Ambele acte se incheie in forma autentica, notariala.
Aveți nevoie de:
- buletin;
- act de proprietate ;
- certificat fiscal;
- documentație cadastrala ;
- extras de carte funciara;
- adeverința eliberata de asociația de proprietari pt a dovedi faptul ca plățile sunt la zi.
Mergeți la un notar public pt a va spune care sunt costurile,pt a verifica actele dvs și pt a va spune daca este nevoie de acte suplimentare.