Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna seara. As vrea sa stiu, daca imi dau demisia cu data de 01 iar in cerere specific ca voi sta 20 zile in preaviz( asa cum prevede legea), e obligat angajatorul sa ma tina la job cele 20 zile? Sau poate sa inregistreze demisia fara cele 20 zile de preaviz? Intreb pt ca eu vreau sa stau 20 zile in preaviz dar nu stiu daca angajatorul e obligat sa ma tina
Angajatorul poate renunta total sau partial la termenul de preaviz.