Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transport gratui pentru elevi - Bucuresti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transport gratui pentru elevi - Bucuresti

Buna ziua!
In urma newsletter-ului dvs de azi, 4 iunie, referitoare la HG 435/2020 pt. decontarea transportului pentru elevi, doresc sa va intreb daca fiica mea - domiciliata eleva clasa a X-a in Bucuresti dar cu domiciliul in Voluntari, - va putea circula in continuare gratuit cu TOATE mijloacele STB pe toate liniile in Bucuresti, asa cum avea gratuitate pana acum.
Va multumesc!
IonIoanaAnca, utilizator
1. Pentru asigurarea gratuității transportului elevilor, pe durata cursurilor, în conformitate cu prevederile din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, elevii din învățământul preuniversitar acreditat/autorizat, domiciliați în altă localitate față de unitatea de învățământ, depun la începutul fiecărui semestru la secretariatul unității de învățământ o cerere prin care solicită eliberarea adeverinței care atestă calitatea de elev înmatriculat la unitatea de învățământ, în vederea deplasării cu titlu gratuit de la domiciliu la unitatea școlară.

2. Unitatea de învățământ eliberează elevului care a depus cererea prevăzută mai sus o adeverință care atestă calitatea acestuia de elev înmatriculat la unitatea de învățământ, traseul de la unitatea de învățământ la localitatea de domiciliu și dreptul de a beneficia de transport gratuit.

3. In speta, raspunsul este DA.
Va multumesc foarte mult !
IonIoanaAnca, utilizator