Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Va salut cu respect ! Pentru un beneficiar al legii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Va salut cu respect ! Pentru un beneficiar al legii 118/1990 ...

Va salut cu respect ! Pentru un beneficiar al legii 118/1990 , in plata , sunt o serie de gratuitati , printre care si cele referitoare la transport . Am transmis o intrebare catre STB Bucuresti , chiar daca nu locuiesc in Bucuresti , legata despre ce acte sunt necesare pentru eliberarea unui abonament gratuit pe reteaua metropolitana de transport . In raspunsul primit , in afara de actele necesare , este mentionata conditia de domiciliu stabil in Bucuresti-Ilfov .Este legala aceasta conditie , avand in vedere gratuitatea de transport pe toata tara ? Multumesc !
Da, este legala ... din textul legii reiese ca se refera la transport urban , iar decontarea nu se poate face din bugetul local al unitatii teritoriale in care aveti domiciliul.