Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu

In afara de ITM institurie corupta pana in maduva oaselor , unde mai pot face o sesizare privint nerespectarea dreptului la concediu ? Am facut nenumarate sesizari prvind acest aspect dar primim acelasi raspuns : la controlul efectuat totul este in regula ! Va multumesc !
incercati la Inspectia muncii, Ministerul muncii...
Nu cumva angajatorul prezinta la control documente cu o alta semnatura decat a dvs ???
Angajatorul meu este f. puternic , sunt angajați de 20 de ani care nu au luat 2 minute concediu de odihna .... cu toate că există pontaj electronic cu amprenta ... Angajații nu au curaj sa deschida proces împotriva angajatorului deoarece este cam singurul loc in zona noastră unde se poate castiga un salar decent ..... dar aici este buba....fără concediu de odihna ... S-a facut sesizare la Itm cu nume si prenume si in saptamana urmatoare a fost dat afara .... asa ca oamenii tac si inghit !
Depuneti sesizare la Inspectia Muncii /Ministerul Muncii foruri superioare ITM-ului si mentionati-le sa nu redirectioneze sesizarea catre ITM-ul local.
Cornel Vasile, Consilier juridic