Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația de creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația de creștere copil

Buna ziua. Am primul meu copil. Am fost în creștere copil dar m.au sunat de la fostul job să mă întorc. Contractul meu era încheiat nu erau obligați să mă cheme. A fost luna trecuta când m.au angajat,de nevoie nu puteam sa refuz. Am fost angajata pe 06.05. săptămâna asta am depus actele pentru stimulent de inserție,a durat sa le obțin din cauza pandemiei. Am depus actele. Azi,acum câteva minute m.am uitat în contul bancar și am văzut că am primit bani pentru alocație bani de indemnizație. M.am speriat și nu știu ce să fac. Ce sa întâmplat dacă au virat banii? Nu se observă automat că am inceput munca? Sau de ce au virat banii? Ce trebuie sa fac? Mi.e frica sa nu iasă probleme
1. Beneficiarul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanță de urgență este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situația sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plății drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariția acesteia.

2. Alocatia pentru copil o primiti indiferent daca mai lucrati sau nu.
Mulțumesc, știți concret cam care ar fi procedura acum ? Pot sa o rezolv tot cu o declarație. Adică știți dacă se poate rezolva "ușor", nu am știut că trebuie declarat personal la primărie înainte de începerea muncii și sper sa nu se complice situația