Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca

Buna ziua,
As dori sa stiu daca la nivelul unui SRL cu 31 de angajati este obligatoriu incheierea contractului colectiv de munca sau este suficient doar Regulamentul de Ordine Interioara. (asa cum am observat in Codul Muncii art 229, adnotarea 11: " Încheierea contractului colectiv de muncă, indiferent de nivel, nu este obligatorie". In cazul in care este necesar doar R.O.I., acesta se depune la ITM pt inregistrare?
Multumesc!
Nu este obligatorie incheierea contractului colectiv de munca , ci doar initiativa negocierii acestuia.
Multumesc pentru raspuns, in cazul unui control de la ITM cum argumentez eu?
La un control al ITM-ului/Inspecției Muncii este suficient sa se facă dovada inițierii negocierilor colective.

Astfel, veti putea face dovada initierii negocierii si ca la sfarsitul acesteia nu s-a incheiat c.c.m. din varii motive.