Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Este legal sa fi filmat fara acordul tau?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Este legal sa fi filmat fara acordul tau?

Bună ziua. Suntem cazați într-o pensiune si proprietarii au camera de filmat în sufrageria pensiunii. As dori sa stiu daca este legal sa fiu filmat fara consimțământul meu. Nu am fost informați de acest lucru inainte de cazare si nici nu am semnat nimic privind politica de confidențialitate. Mulțumesc
In mai toate orasele sunt camere de supraveghere...in hipermarketuri sunt camere de supraveghere..in gari sunt camere de filmat/supraveghere.....acolo cum de puteti fi filmat ( inregistrat, ma rog ) fara acordul d-vs? De de ce nu solicitati si acolo acordul de filmare? dar ganditi-va ca daca vi s-ar intampla ceva neplacut in acea pensiune ( o persoana sa va fure ceva, o situatie conflictuala in defavoarea d-vs. datorata unui personaj dubios sau in stare de ebrietate...etc. etc. acea camera de filmat v-ar fi de mare folos...trebuie sa luati in calcul si asemenea situatii daca vreti sa fiti prudent .Pentru o persoana obisnuita ce conteaza daca este sau nu filmata cu camere de supraveghere, chiar daca nu sunt afise/pictograme care sa anunte asa ceva ?