avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Inselat la cumpararea masinii
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Inselat la cumpararea masinii

Am cumparat o masina , dupa cca 100km parcursi sa aprins un bec in bord , ajungand intr_ un service sa constatat ca este defect motoru. Ce pot sa fac? Este vreo cale legala? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:52, 7 Iunie 2020
Atat timp cat anterior achizitiei vehiculului nu ati inteles sa realizati verificare tehnica in service autorizat,v-ati asumat automat riscuri
Este greu sa demonstrati ca defectiunea la motor era la momentul achizitiei vehiculului
Eventual prin expertiza tehnoca se poate concluziona,dar de vreme ce ati inteles sa achizitionat vehiculul fara verificare se prezuma ca v-ati asumat riscurile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate contract vânzare-cumpărare auto Luiza Cio Luiza Cio Bună seara! Am o problema. Am achiziționat un bmw seria 3 2007 la un preț acceptabil pentru o mașină care trebuia să fie fără probleme! După ... (vezi toată discuția)
Bună seara! am achiziționat o mașină nouă ( hyndai i20 automata) ... Rox Flo Rox Flo Bună seara! Am achiziționat o mașină nouă ( hyndai i20 automata) în data de 26.04.2024 de la Tiriac Auto, în data de 27.04.2024 am dus-o în service ( ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina care s-a defectat din prima zi dupa achizitionare mioara123 mioara123 Buna ziua, Acum exact 14 zile am cumparat o masina, din 2009 de la un domn care parea de buna credinta. Am vazut masina, mi-a placut cum merge si am fost cu ... (vezi toată discuția)