avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna seara, am si eu urmatoarea intrebare: tatal meu poate da dea casa unei alte persoana fara consimtamantul meu? Mentionez ca sunt unica fiica iar mama este decedata din 2003. Multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:19, 9 Iunie 2020
daca e unic proprietar, e liber sa faca ce vrea.
nu este inca proprietar fiindca nu are succesiunea facuta dar poate deveni
Multumesc pentru raspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu este încă (unic) proprietar, atunci nici nu poate să devină proprietar exclusiv doar în urma succesiunii, pentru că sunteți și dvs. moștenitor al mamei (deci coproprietar).
Dacă, ulterior succesiunii, s-ar încheia și un act de partaj, atunci, da, unul dintre coproprietari (dvs. sau tatăl dvs.) ar putea să devină proprietar exclusiv.

De fapt, a cui era casa aceasta?
Dacă era doar a mamei, atunci tatăl are 1/4 și dvs. 3/4.
Dacă era și a mamei și a tatălui deopotrivă (bun comun) atunci, tatăl rămâne cu ceea ce avea (1/2) și moștenește 1/4 din averea mamei. Rezultat: tatăl 5/8 din casă și dvs. 3/8.
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
romascanu, moderator
Casa era a bunicului tatalui

Alte discuții în legătură

Exista următoarea speță : străbunicul meu, tatăl bunicii ... tcdcostinel tcdcostinel Exista următoarea speță : Străbunicul meu, tatăl bunicii mele, după moartea străbunicii ( anul 1974) s-a recăsătorit. Împreună cu noua soție, pe ... (vezi toată discuția)
Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este trecut ... Zenica Zenica Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este trecut în actul de proprietate al casei ( fiind moștenire de părinții ei) acum tata vrea sa obțină ... (vezi toată discuția)
Succesiune florinaldoiu florinaldoiu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie : In decembrie 2010 a decedat bunicul din partea mamei iar unchiul meu doreste sa facem succesiunea. ... (vezi toată discuția)