Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna seara, am si eu urmatoarea intrebare: tatal meu poate da dea casa unei alte persoana fara consimtamantul meu? Mentionez ca sunt unica fiica iar mama este decedata din 2003. Multumesc pentru raspunsuri!
daca e unic proprietar, e liber sa faca ce vrea.
nu este inca proprietar fiindca nu are succesiunea facuta dar poate deveni
Multumesc pentru raspuns!
Dacă nu este încă (unic) proprietar, atunci nici nu poate să devină proprietar exclusiv doar în urma succesiunii, pentru că sunteți și dvs. moștenitor al mamei (deci coproprietar).
Dacă, ulterior succesiunii, s-ar încheia și un act de partaj, atunci, da, unul dintre coproprietari (dvs. sau tatăl dvs.) ar putea să devină proprietar exclusiv.

De fapt, a cui era casa aceasta?
Dacă era doar a mamei, atunci tatăl are 1/4 și dvs. 3/4.
Dacă era și a mamei și a tatălui deopotrivă (bun comun) atunci, tatăl rămâne cu ceea ce avea (1/2) și moștenește 1/4 din averea mamei. Rezultat: tatăl 5/8 din casă și dvs. 3/8.
romascanu, moderator
Casa era a bunicului tatalui