Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna seara, am si eu urmatoarea intrebare: tatal meu poate da dea casa unei alte persoana fara consimtamantul meu? Mentionez ca sunt unica fiica iar mama este decedata din 2003. Multumesc pentru raspunsuri!
Dreptul de proprietate, garantat prin constitutie, include printre dezmembramintele sale si dreptul de dispozitie. Cum ar fi ca toti proprietarii sa aiba nevoie de acordul copiilor lor pentru vanzarea imobilelor detinute in proprietate?
Nimeni nu e obligat sa lase mostenire. Responsabilitatea sa a incetat cand ati devenit adulti, cand va-ti definitivat studiile si puteti fi pe propriile picioare.
Bunul e propriu al lui si il poate instraina fara acordul cuiva, daca desigur, e intreg la minte.