avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna seara, am si eu urmatoarea intrebare: tatal meu poate da dea casa unei alte persoana fara consimtamantul meu? Mentionez ca sunt unica fiica iar mama este decedata din 2003. Multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:19, 9 Iunie 2020
Dreptul de proprietate, garantat prin constitutie, include printre dezmembramintele sale si dreptul de dispozitie. Cum ar fi ca toti proprietarii sa aiba nevoie de acordul copiilor lor pentru vanzarea imobilelor detinute in proprietate?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimeni nu e obligat sa lase mostenire. Responsabilitatea sa a incetat cand ati devenit adulti, cand va-ti definitivat studiile si puteti fi pe propriile picioare.
Bunul e propriu al lui si il poate instraina fara acordul cuiva, daca desigur, e intreg la minte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista următoarea speță : străbunicul meu, tatăl bunicii ... tcdcostinel tcdcostinel Exista următoarea speță : Străbunicul meu, tatăl bunicii mele, după moartea străbunicii ( anul 1974) s-a recăsătorit. Împreună cu noua soție, pe ... (vezi toată discuția)
Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este trecut ... Zenica Zenica Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este trecut în actul de proprietate al casei ( fiind moștenire de părinții ei) acum tata vrea sa obțină ... (vezi toată discuția)
Succesiune florinaldoiu florinaldoiu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie : In decembrie 2010 a decedat bunicul din partea mamei iar unchiul meu doreste sa facem succesiunea. ... (vezi toată discuția)