Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este trecut ...

Mama mea a decedat acum 10 ani, iar tatăl meu nu este trecut în actul de proprietate al casei ( fiind moștenire de părinții ei) acum tata vrea sa obțină titlu de proprietar, noi săi cedam părțile noastre și ulterior să-i facă doar unui copil act de proprietate, noi fiind 3 frați, se poate așa ceva?
Se poate, dar de ce sa va scarpinati la urechea stânga, cu mana dreapta și sa faceți 7 acte?
Dacă imobilul este bunul propriu al mamei, la dezbaterea moștenirii, tatăl și ceilalți doi copii pot renunța la succesiune, iar unic moștenitor va rămâne cel de-al treilea copil.
raluk0207, utilizator
Tata vrea... dvs ce vreti?
Na-ţi-o ţie, dă-mi-o mie.
Se poate, dar este absurd. Sunt necesare multe acte, care costă o grămadă de bani. (Și ar fi ca și cum ați pleca din București, prin Sighetu Marmației, ca să ajungeți la Constanța. Se poate, dar între astea două e o ditamai autostrada)

După decesul mamei aveți fiecare 1/4 din moștenire, respectiv 1/4 din casă, care era bun propriu al mamei. (tata are 1/4 și restul de 3/4 pentru cei 3 copii ai defunctei).

Dezbateți succesiunea după mama și:
1. puteți să trăiți în indiviziune până la adânci bătrâneți /oricât timp vreți
sau
2. puteți să încheiați un act de partaj oricând vi se năzare.
Prin actul de partaj, oricare dintre coproprietari (copilul X, de exemplu) poate deveni proprietar exclusiv asupra casei, iar ceilalți pot prelua alte bunuri (dacă există) și/sau pot beneficia de o sultă pentru partea lor.

Sau:
Dacă voința voastră (a tuturor celor 4) este aceea ca fratele dvs. (X) să devină unic proprietar ȘI DACĂ această casă este singurul bun din moștenirea mamei (ATENȚIE!), atunci puteți să vă declarați toți străini de moștenire, cu excepția copilului X, care va deveni astfel unic moștenitor al mamei. (și, ca atare, unic proprietar al casei).
Atenție! Că o declarație de-asta costă ... cam de câtiva mici și vreo două beri, dar cu ea vă puteți azvârli averea pe gârlă, dacă nu știți cu ce se mănâncă. (care sunt efectele ei).
romascanu, moderator