Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire privind drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire privind drum de servitute

Prin transformarea terenului arabil in teren de constructie se pierde dreptul fata de suprafata ce deserveste drumul de servitute? Concret, pana anul asta cand s-a produs transformarea, plateam impozit pt 2 suprafete: terenul initial pe care am construit si suprafata aferenta drumului de servitute. Anul asta (fara ca sa cedez drumul catre primarie), la impozit apare doar terenul initial pe care am construit. Ce s-a intamplat cu suprafata aferenta drumului de servitute?
Intrebati primaria, daca nu ati incheiat niciun act de instrainare a acelui drept de servitute.
Multumesc pentru raspuns! Am gandit ca poate are legatura cu aceasta transformare si cum nu cunosc implicatiile legale, am zis sa ma informez inainte de a merge la dansii.