Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut pentru neacordare de prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut pentru neacordare de prioritate

Mi-a fost retinut permisul pentru 30 zile,motiv neacordare de prioritate pieton la trecere semaforizata. Politistul spune ca nu am dat prioritate pietonului care statea in asteptarea culorii verde pentru el cand eu terminam de traversat intersectia, dar eu trecusem deja cu masina de trecere si nu eram nici prima si nici ultima masina care intrase si traversa intersectia. Deci mergeam inainte si cand ma apropiam de iesirea din intersectie am vazut un echipaj oprit pe cealalta parte a drumului la cca. 10 metri de trecerea de pietoni. M am uitat la intentia pietonului , m am uitat la echipaj si pentru ca am considerat ca are rosu pietonul mi am continuat drumul (viteza maxim 3 km/h, intersectia este in asfaltare, are gropi , se circula foarte incet), trecand si prin dreptul acelui echipaj si neschitand nici un semnal de oprire sau alt gest, si care privea din masina traficul.dupa inca o intersectie si cam 1 km de mers observ in oglinda un echipaj care imi facea flash-uri cu farurile. Fiindca eram foarte aproape de destinatie (domiciliu) am facut la stanga pe strada in care locuiesc si am oprit pe dreapta. Acolo mi s-au cerut actele si am fost intrebat daca stiu ce am facut. Am raspuns ca daca se refera ca am trecut pe rosu Nu este adevarat ca am mai avut masini in spatele meu dupa ce am trecut eu. El a spus ca nu am oprit si nu am acordat prioritate pietonului care astepta sa traverseze ba chiar zice ca a calcat trecerea in timp ce eu am trecut. Pentru ca eram pe banda 2 ,iar pe prima era o alta masina putin inaintea mea cu un metru nu stiu daca este adevarat ce spune politistul. Cert este ca daca eu am avut verde nu avea cum sa fie verde si pentru pieton.Pe principiul ca el are dreptate intotdeauna si ca nu mi plac certurile si mai ales aroganta cu care imi explica ca eu aveam verde dar ca intre timp s-a facut rosu si pietonul a primit verde, am primit amenda si suspendare 30 zile a permisului. Intrebarea este daca fac contestatie si specific ca nu am fost oprit cand am trecut pe langa echipaj, ca mi a gresit numarul cartii de identitate , ca pe dovada mi-a gresit numarul de inmatriculare auto, ca la mentiuni am specificat ca nu a pus pietonul piciorul pe trecere in timp ce am ajuns in dreptul trecerii imaginare ( nu mai este trasata fiindca au turnat asfalt si nu a tusat) doar ca stiu ca este trecere . Cum a stabilit el ca pietonul a calcat pe trecere si nu a calcat pe carosabil? Cand am cerut sa mi arate filmarea sa vada ca am dreptate a spus ca nu are asa ceva doar ca a vazut cu ochii. Daca am intrebat de ce nu m au oprit sau de ce nu mi -a facut semn sa trag pe dreapta a spus ca nu i treaba mea, si ca a stabilit pe urma ca am incalcat legea.Martori nu exista de nici o parte ba chiar a scris in proces . Conducatorul se afla singur in auto ! Este pentru prima data in cei 27 de ani de condus zilnic cand un polititist incearca sa ma prosteasca in fata si cum zic ei....: NU VA CONVINE, FACETI CONTESTATIE. Oare in instanta nu ii trebuie proba ? Chiar nu ma pricep si ma depaseste. Multumesc celor care mi-ar putea da un sfat, fiindca nu trebuie sa-i lasi sa abuzeze de haina, si ca stie ca poate nu faci contestatie ca este de umblat.
John_2105, utilizator
.
John_2105, utilizator
Nu am in afara de fotografii cu intersectia in asfaltare altceva.Martori nu sunt pentru ca nu m-au oprit si nici semn nu mi -a facut sa trag pe dreapta,unde s-a petrecut contraventia, ei mergand aprox. 1 km si acolo mi-au facut semn cu farurile sa opresc. Multumesc ptr raspuns.