Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Clauza in contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Clauza in contract de vanzare cumparare

Buna ziua,

In contractul de V-C al unei case promitentul-vanzator a pus urmatoarea clauza :

"nici una dintre clauzele Contractului nu pot fi considerate abuzive şi renunţă la dreptul de a solicita cu privire la acest Contract aplicarea Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianţi şi consumatori;"

Cum vi se pare dvdv legal si pot anula clauzele abuzive, daca acestea exista in contract?
mai intai ca acest nu e un contract de vanzare ci un antecontract sau o promisiune. in al doilea rand, orice clauza dintr-un contract civil se poate negocia, cu exceptia celor expres prevazute de lege, ceea ce nu e cazul aici. nu puteti sa-l fortati pe vanzator sa elimine mentiunea daca el nu vrea.