avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ - ANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ - ANGAJARE

BUNA ZIUA!
Sunt somera de pe data de 31.05.2006 pt. o perioada de 12 luni, dupa o vechime neantrerupta de 23 de ani.
Saptamana trecuta am sustinut un concurs si am sanse mari sa fiu angajata.
Problema este ca intreprinderea la care vreau sa ma angajez este in reorganizare judiciara si face angajari pt. o perioada de 9 luni dupa care va urma un alt examen.
In acest caz, daca va face disponibilizari colective eu voi mai avea dreptul la somaj?
Ce alte drepturi pierd printr-un contract de munca pt. o perioada determinata?

VA MULTUMESC FRUMOS PT. TIMPUL ACORDAT SI PT. RASPUNS.
Cel mai recent răspuns: draftai , utilizator 10:44, 11 Februarie 2008
Nu pierdeti dreptul la somaj si nici alte drepturi.
Da, mai aveti dreptul la somaj.
Prin incheierea unui contract de munca pe perioada determinata nu pierdeti niciun drept. Singurul inconvenient este doar perioada pe care se incheie acest contract. Maxim 2 ani. La sfarsitul perioadei, angajatorul poate transforma contractul de munca pe perioada determinata intr-un contract de munca pe perioada nedeterminata.
Dreptul la o noua indemnizatie de somaj va fi dupa alte 12 luni lucrate cu norma intreaga !
Ca sa nu mai vorbim ca de la intrebare pana la raspuns, autorul s-a convins singur!
Multumesc pt. raspuns. Din fericire nu a fost cazul sa folosesc aceste informatii, dar nu se stie niciodata cui pot folosi.
Ultima modificare: Luni, 11 Februarie 2008
draftai, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare din somaj pe perioada determinata boruzidoina boruzidoina Buna ziua , sunt in urmatoarea situatie,incepand cu data de 04.01.2013 sunt inregistrata ca somer ,nu am primit inca indemnizatia ,cred ca in februarie ... (vezi toată discuția)
Art. 72 din legea nr. 76/2002 mclaudiu mclaudiu LA MULTI ANI ! ...tuturor si in special \" ION \"- ilor..... Sotia mea a fost in somaj, dara reusit sa se angajeze mai devreme de cele 30 de zile conf. ... (vezi toată discuția)
Angajare din somaj ercar ercar Buna ziua. Actualmente sunt somer, dar in curand ma voi angaja. As vrea sa stiu cum este cu prima aceea care se ofera in cazul in care somerul isi gaseste ... (vezi toată discuția)