Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ - ANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ - ANGAJARE

BUNA ZIUA!
Sunt somera de pe data de 31.05.2006 pt. o perioada de 12 luni, dupa o vechime neantrerupta de 23 de ani.
Saptamana trecuta am sustinut un concurs si am sanse mari sa fiu angajata.
Problema este ca intreprinderea la care vreau sa ma angajez este in reorganizare judiciara si face angajari pt. o perioada de 9 luni dupa care va urma un alt examen.
In acest caz, daca va face disponibilizari colective eu voi mai avea dreptul la somaj?
Ce alte drepturi pierd printr-un contract de munca pt. o perioada determinata?

VA MULTUMESC FRUMOS PT. TIMPUL ACORDAT SI PT. RASPUNS.
Nu pierdeti dreptul la somaj si nici alte drepturi.
Da, mai aveti dreptul la somaj.
Prin incheierea unui contract de munca pe perioada determinata nu pierdeti niciun drept. Singurul inconvenient este doar perioada pe care se incheie acest contract. Maxim 2 ani. La sfarsitul perioadei, angajatorul poate transforma contractul de munca pe perioada determinata intr-un contract de munca pe perioada nedeterminata.
Dreptul la o noua indemnizatie de somaj va fi dupa alte 12 luni lucrate cu norma intreaga !
Ca sa nu mai vorbim ca de la intrebare pana la raspuns, autorul s-a convins singur!
Multumesc pt. raspuns. Din fericire nu a fost cazul sa folosesc aceste informatii, dar nu se stie niciodata cui pot folosi.
draftai, utilizator