Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa decesul persoanei puse sub interdictie cine are ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa decesul persoanei puse sub interdictie cine are drepturi la mostenire

Buna ziua,

Vreau sa depun la judecatorie o cerere de punere sub interdictie a unui unchi cu probleme psihice. Am si eu cateva intrebari legate de acest lucru:
1. trebuie sa atasez si un certificat medico-legal de la un medic psihiatru?
2. pot automat sa cer sa devin tutore/curator sau instanta va decide?
3. pot administra si vinde terenul pe care il are acest in timpul vietii lui sau numai dupa deces?
4. dupa decesul acestuia,terenul care il are se imparte la mostenitorii de drept ?

Multumesc anticipat pentru ajutor si o zi frumoasa va doresc
Multumesc mult pentru raspuns.

Actul s-a incheiat la notar in prezenta a 2 martori vecini, al caror interes este sa scape de proprietatea ei prin vanzare de acolo, ca era groapa de gunoi a zonei. Chiar acest lucru denota faptul ca persoana in cauza are ceva probleme psihice, ca strangea in curte si in casa toate gunoaiele din zona si mirosea incredibil, Ea dormea pe la vecini sau in fata casei.
Pot solicita un control psihiatric la caminul de batrani si pe baza actul respectiv notarul acela poate anula procura speciala? sau ce recomandare imi dati in acest caz?

Multumesc inca o data si o zi frumoasa !

- Vă rog nu mai citați integral mesajul anterior, apăsați pe Răspunde. Mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator