Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Indemnizatie stare de urgenta PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Indemnizatie stare de urgenta PFA

Buna ziua. Indemnizatia primita de PFA pentru starea de urgenta , trebuie trecuta in registrul de incasari si plati ? Multumesc!
Da, categoric, conform datelor din extrasul de cont.
De trecut se trece dar cum se claculeaza acesti bani?
Daca nu se plateste impozit pe ei, pentru ca eu asa am inteles, ce suma va rezulta la.sfarsitul lunii?
Si mai ales.cum.se va include aceasta suma la.sfarsitul anului?
Daca va fi inclusa ca si venit va trebui platit impozit iar natura juridica este de ajutor de la stat neimpozabil.
Nu am remarcat ca trebuie platit impozit pentru aceasta suma.
In OU 30 /18.03.2020 , modificata prin OU 53/15.04.2020 se prevede ca pentru aceasta indemnizatie se datorează impozit pe venit, contribuţia de asigurări sociale şi contribuţia de asigurări sociale de sănătate. Acestea se vor declara si plati in 2021 prin declaratia unica ( OUG 30 modificata si cmpletata, Art XV Alin 5,6,7,8 )