avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Indemnizatie stare de urgenta PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Indemnizatie stare de urgenta PFA

Buna ziua. Indemnizatia primita de PFA pentru starea de urgenta , trebuie trecuta in registrul de incasari si plati ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Audit Vic Cont , Contabil 11:35, 19 Iunie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, categoric, conform datelor din extrasul de cont.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De trecut se trece dar cum se claculeaza acesti bani?
Daca nu se plateste impozit pe ei, pentru ca eu asa am inteles, ce suma va rezulta la.sfarsitul lunii?
Si mai ales.cum.se va include aceasta suma la.sfarsitul anului?
Daca va fi inclusa ca si venit va trebui platit impozit iar natura juridica este de ajutor de la stat neimpozabil.
Nu am remarcat ca trebuie platit impozit pentru aceasta suma.
In OU 30 /18.03.2020 , modificata prin OU 53/15.04.2020 se prevede ca pentru aceasta indemnizatie se datorează impozit pe venit, contribuţia de asigurări sociale şi contribuţia de asigurări sociale de sănătate. Acestea se vor declara si plati in 2021 prin declaratia unica ( OUG 30 modificata si cmpletata, Art XV Alin 5,6,7,8 )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - indemnizatie oug 30/2020...se impoziteaza sau nu ? pop sorin pop sorin PFA - Plata indemnizatiei mentionate si calculate conform in art. 15, alin. 1, din OUG 30/2020, ASTFEL: 1. 75% din salariul mediu BRUT pe tara, adica 5429 ... (vezi toată discuția)
Contributii sanatate si somaj BUNA ZIUA Vreau sa supun dezbaterii 2 probleme: 1)OUG nr. 93/2008 a introdus un nou alineat la art. 257, respectiv alin. 21, care stabileste ca in situatia ... (vezi toată discuția)
Veniturile inregistrate de pfa in anul 2020 , primite ca si indemnizatie ... dinamo2010 dinamo2010 Veniturile inregistrate de PFA in anul 2020 , primite ca si indemnizatie in urma OUG 30/2020, ca urmare a intreruperii activitatii determinate de efectele ... (vezi toată discuția)