avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relații personale cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relații personale cu minor

Bună ziua! Am un băiat de 14 ani care conform unei hotărâri judecătorești definitive trebuie să meargă la tatăl său două zile. Eu mai am un copil de 2 ani si o fetiță de 5 luni. În ce condiții pot lăsa băiatul ce mare să meargă la tatăl său fără a risca sa îmi imbolnaveasc și ceilalți copii de covid-19? Sau pot să le asigur doar o relație online fără a fi acuzată că nu respect hotărârea judecătorească? Multumesc frumos!
De sâmbătă dimineață ora 9 până duminică 0ra 16

Ultima modificare: Duminică, 14 Iunie 2020
gi-jane2, moderator
mie mi se pare ca sunt 2 zile, sambata si duminica.
Lasati-l pe copil sa isi vada tatal, daa e sa se imbolnaveasca , o poate face si in lift, la spatiul de joaca.. etc.
si dvs puteti aduce acasa de pe undeva virusul.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti argumente pertinente pt a nu respecta hotararea judecatoreasca.

Nimeni nu garanteaza ca nu ne putem imbolnavi din orice loc in care ne deplasam.

Nu e holera, nu e ciuma, nu afectam viata emotionala a copiilor mai mult decat este cazul.

Lasati copilul sa urmeze programul de vizita cu care este obisnuit.

Daca pe perioada starii de urgenta ar fi putut exista o justificare legala a restrangerii dreptului la vizita in prezent aceasta justificare nu mai exista.

Dvs ca adult treceti peste aceste temeri si vor trece si copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vizitare minor - pandemie coronavirus AdelaVas88 AdelaVas88 Se poate suspenda programul de vizitare a minorului de către tata in situația actuală de pandemie, in condițiile in care acesta lucrează si ia contact ... (vezi toată discuția)
Drept de vizita al tatalui gigibigi gigibigi Buna ziua vreau sa ma ajutati sa ma lamuresc in ceea ce priveste drepturile pe care le am in a vizita baietelul in caz de despartire. Situatia este ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa-i dau copilul fostului soț pe starea de urgență? Anonim123ad Anonim123ad Buna ziua, sunt in proces cu fostul soț, el are o hotărâre judecătorească din ianuarie inainte de noul virus covid-19, în care scrie ca are dreptul sa ia ... (vezi toată discuția)