Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relații personale cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relații personale cu minor

Bună ziua! Am un băiat de 14 ani care conform unei hotărâri judecătorești definitive trebuie să meargă la tatăl său două zile. Eu mai am un copil de 2 ani si o fetiță de 5 luni. În ce condiții pot lăsa băiatul ce mare să meargă la tatăl său fără a risca sa îmi imbolnaveasc și ceilalți copii de covid-19? Sau pot să le asigur doar o relație online fără a fi acuzată că nu respect hotărârea judecătorească? Multumesc frumos!
De sâmbătă dimineață ora 9 până duminică 0ra 16

gi-jane2, moderator
mie mi se pare ca sunt 2 zile, sambata si duminica.
Lasati-l pe copil sa isi vada tatal, daa e sa se imbolnaveasca , o poate face si in lift, la spatiul de joaca.. etc.
si dvs puteti aduce acasa de pe undeva virusul.
Nu aveti argumente pertinente pt a nu respecta hotararea judecatoreasca.

Nimeni nu garanteaza ca nu ne putem imbolnavi din orice loc in care ne deplasam.

Nu e holera, nu e ciuma, nu afectam viata emotionala a copiilor mai mult decat este cazul.

Lasati copilul sa urmeze programul de vizita cu care este obisnuit.

Daca pe perioada starii de urgenta ar fi putut exista o justificare legala a restrangerii dreptului la vizita in prezent aceasta justificare nu mai exista.

Dvs ca adult treceti peste aceste temeri si vor trece si copii.