Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Echivalare vechimii în muncă cu vechime în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Echivalare vechimii în muncă cu vechime în învațămant

Bună ziua.
O persoană care a lucrat întrun domeniu X vine în învatamantul preuniversitar ca si cadru didactic, apoi după 5 ani cere echivalarea vechimii lui de munca cu vechime in invatamnat, adica:
- Avand o vechime în muncă de 27 de ani , cere sa fie trecut la treapta de vechime in invatamant de peste 25 de ani asa cum sunt grupate treptele de vechime in invatamnat- Legea actuala 153/2017. .Insa, el nu a depus nici o cerere in acest sens, timp de 5 ani.
Avea unitatea scolara obligatia sa il incadreze din oficiu la o alta treapta, de salarizare in invatamant adica sa ii recunosca vechimea in munca ca și vechime in invatamant??
Multumesc!!
Vechimea in invatamant nu poate fi echivalenta vechimii in munca.

Vechimea în învățământ este formată din vechimea efectivă în învățământ și vechimea recunoscută în învățământ, după caz.
multumesc!