Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru iesire din indiviziune

Sintem trei coproprietari ai unui imobil.
Deoarece nu s a ajuns la o intelegere, unul din coproprietari vrea sa deschida actiune de iesire din indiviziune.
Conform art. 5, pct 1, lit. f, taxa de timbru este 3% din valuarea masei partajabile.
Cum sa intelegem ca 3% se aplica doar la valuarea detinuta de copropietar sau la valuarea totala a imobilului?
Dupa noi masa partajabila este doar partea detinuta de copropietarul care doreste sa iasa din indiviziune.
Multumim
Ce credeti dvs ca este normal sau nu nu are din pacate legatura cu modul în cate functioneaza justiția,Cu modul.in care legiuitorul a înțeles să stabilească cuantumul.taxelor de timbru etc.In urma cu cativa ani era recomandat sa se faca partajul unor bunuri imobile în instanta pt a evita taxele notariala care erau mult mai mari.Acum.costa mai.putinla notar și în mod cert durează mai putin dar pt a realiza acest lucru tb ca toate părtile sa fie de acord.
Ce o mai fi normal în ... Absurdistanul juridic?
Taxa de timbu se calculează la valoarea întregului imobil pe care-l aveți de împărțit.

VONPAUL006 a scris:

S a facut initial o partajare.

Păi, nu s-a făcut.
Căci, dacă s-ar fi făcut, atunci nu mai erați astăzi 3 coproprietari asupra aceluași imobil. (în procente, care, adunate, dau 100%).
Ci fiecare dintre dvs. era proprietar exclusiv (100%) asupra unui anume lot (dintr-un imobil ce fusese cândva comun). Și nu mai aveați ce împărți.
romascanu, moderator