Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj tehnic - sunt chemat la muncă
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj tehnic - sunt chemat la muncă

Hello, fiind în șomaj tehnic de 3 luni, mi s.a propus sa ma duc la munca. Când am întrebat de plata salariului mi s.a spus ca să continuam cu banii de la stat și ei(șefii) îmi vor plăti diferența de a avea salariul întreg. Acuma ma amenință subtil ca o sa rămân fără loc de munca. Ce pot sa fac în aceasta situație? Mulțumesc
Ely1920, utilizator
Nu va pot desface contractul de munca pe motiv ca nu v-ati prezentat la serviciu pe perioada cand ati fost in somaj tehnic sau daca o vor face, este cu siguranta nelegal. Vor invoca probabil alte motive de desfacere a contractului, insa si acelea pot fi conbatute, daca nu sunt reale.