Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o angajata gravida poate sa refuze indeplinirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o angajata gravida poate sa refuze indeplinirea atributiilor conform fisei postului?

Buna seara,
Spuneti-mi, va rog, ce se poate face in cazul in care o angajata care instiintat firma ca este insarcinata profita de aceasta stare si nu-si mai respecta fisa postului si nu indeplineste sarcinile in firma, desi acestea nu dauneaza starii de sanatate???
Se poate intocmi referat de abatere disciplinara?
Multumesc,

Art. 7. - (1) În termen de 10 zile lucratoare de la data la care angajatorul a fost anuntat în scris de catre o salariata ca se afla în una dintre situatiile prevazute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligatia sa înstiinteze medicul de medicina muncii, precum si inspectoratul teritorial de munca pe a carui raza îsi desfasoara activitatea.
(2) De la data primirii înstiintarii medicul de medicina muncii si inspectoratul teritorial de munca vor verifica conditiile de munca ale salariatei la termenele si în conditiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonante de urgenta.

Sper ca angajatorul sa aibe macar curiozitatea (ca sa nu zic obligatia) sa citeasca OUG 96/2003.