Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Detin un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Detin un PFA

Am luat banii din ajutorul de tehnic pentru Covid-19, 15.03 .2020 - 31.04.2020!
Întrebarea este:
Dacă vreau să închid PFA -ul meu, banii luaţi în timpul pandemiei îi voi trece în declaraţia de venit la ANAF?
Ce documente trebuiesc întocmite pentru închiderea unui PFA?
Vă mulţumesc!
Da, banii luaţi în timpul pandemiei îi veti trece în declaraţia unica depusa la ANAF pentru inchidera celor cateva luni de activitate din 2020 si depunerea ei o veti face dupa ce primiti de la registrul comertului actul constatator care contine si data radierii pfa-ului.
Veti merge la regitrul comertului cu actele in original de la infiintarea acestui pfa. Va ajuta ei sa completati ocolo un formular.
Dar pana la data cand veti depune aceasta solicitare de radiere la registrul comertului sa aveti platie la zi toate datoriile pentru anii precedenti (daca e cazul).

Va multumesc!