Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu dupa terminarea contractului determinat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu dupa terminarea contractului determinat ?

2 intrebari :
1.Pe data de 15 decemrie expira contractul determinat de munca al unei prietene.
Azi, in ultima zi de lucru, sefa spune ca nu ii poate face incheierea cartii de munca deoarece trebuie sa ii dea si concediul, ca sa fie in regula. Este normal asa ceva ?

2. Cat dureaza incheierea unei carti la munca dupa terminarea contractului determinat. Sefa spune ca nu se poate pana la sarbatori.
La data expirararii contractului de munca angajatorul are obligatia sa procedeze la emiterea deciziei si efectuarea inscrieri in cartea de munca, sa inregistreze in 5 zile respectiva decizie la ITM. La incetarea raporturilor de munca angajatorul va acorda salariatului toate drepturile de natura salariala inclusiv plata concediului de odihna neefectuat (ca sa fie intradevar in regula). In acest caz nu se efectuaza preaviz. Practic in 5-10 zile ar trebui sa intrati in posesia cartii de munca (dureaza cateva zile si la ITM).
Nu se poate efectua concediu de odihna dupa expirarea contractului de munca.
Asa cum v-a spus si dl Neagu, concediul de odihna neefectuat se plateste la plecarea din societate.
Spuneti-i prietenei Dvoastra sa ceara de la angajator si adeverinta cu stagiul de cotizare la somaj pe ultimele 12 luni (sau pe cate luni a lucrat, daca sunt mai putine). Este o adeverinta tip, pe site-ul ANOFM.
In ceea ce priveste eliberarea carnetului de munca poate dura cam 3 sapatamani. Sunt multi inspectori de la iTM in concedii fara plata si lucrurile merg si mai greu decat pana acum.