Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu dupa intoarcere din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu dupa intoarcere din CIC

Buna ziua,
Dacă ma intorc la serviciu dupa cic (inainte de a împlini fetița 2 ani), există vreo reglementare legală prin care angajatorul nu are voie sa-mi micșoreaze salariul o anumită perioadă de timp?
In ctr. aveam salariul fix, dar in practică luam si bonus lunar din încasări.(se poate dovedi ca lunar luam comision - s-a luat in calcul si la stabilirea indemnizatiei).
Acum m-am intors la serviciu pe acelasi post, dar vor sa-mi micșoreaze salariul fix și refuză sa-mi mai dea comision - pe motiv ca firma nu merge prea bine.
Vă multumesc!
Nu există vreo reglementare legală prin care angajatorul nu are voie sa va micșoreaze salariul o anumită perioadă de timp .... insa, modificarea salariului nu poate fi efectuata fara acordul dvs.