Forum Discuţii juridice Executare silită Executor
Discuție deschisă în Executare silită

Executor

Bună ziua, spuneți mi va rog daca o firmă acceptă proprirea unui salariat și după 5 luni închide firmă , executorul executa firma?
Buna ziua,
Nu.
Poate cauta alte venituri, bunuri ale celui in cauza ce pot fi executate silit (vandute...)
Ionut.ion, utilizator
Dar firma nu accepta poprirea. Este obligata sa vireze sumele poprite - conform documentelor de infiintare a popririi. Daca firma isi inceteaza activitatea nu este afectata de debitul salariatului. Executorul va cauta noul angajator si va transmite adrese de infiintare a popririi.

Spuneți mi va rog, persoana in cauza a avut proprire la o alta firma, acum lucrează la o alta firma , a cerut să-i pună proprire pe salariu și firmă nu accepta ce se poate face in acest caz?
Sa anunte executorul la ce societate lucreaza ca sa ii trimita instiintare ca aveti poprire pe salariu si ca trebuie sa retina.