Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă îmi iau copilul si plec
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă îmi iau copilul si plec

Buna seara dacă imi iau copilul de un an și plec la domiciliul dinainte de căsătorie deoarece nu mă mai inteleg cu el pot pierde copilul Dacă tatăl face plângere?
Matthias2019, utilizator
Nu.pierdeti nimic,plecati fără nici o grijă.Daca sunteti căsătoriți introduceți și acțiunea de divorț apelând în prealabil la un avocat.Este doar o legendă teoria cu "parasirea domiciliului conjugal"cu eventuale consecințe negative în caz de plecare.
Bună ziua,

Plecați și deschideți un dosar de fond alături de un dosar de ordonanta presedintiala prin care sa solicitati stabilirea domiciliului minorului la dvs. pana la soluționarea dosarului de fond.
Ar fi preferabil să discutați cu un avocat înainte de a trage usa după dvs. Ca să vă asigurați și niște probe. Presupun că nu plecați de prea mult bine. Dar nici nu v-ar putea oferi cineva garanții, plecând de la informația ce v-a încăput într-un rând și jumătate.
romascanu, moderator
Faptul ca parasiti domiciliul conjugal nu determina prin ea insasi o custodie exclusiva pt celalalt parinte.

Insa in analiza intersului copilului intra o serie foarte mare de aspecte despre care ar trebui sa va informati. Inclusiv acela ca daca luati copilulul, tatal tot va avea dreptul sa il viziteze si il va obtine - daca tine la acest lucru - cu sau fara colaborarea dvs (in acest ultim caz apeland la instanta).

Necooperarea dvs poate atrage inclusiv custodia exclusiva....deci mare atentie si informati - va caci copilul nu e un bagaj pe care sa il iei si gata ! Atat parintele cat si copilul au drepturi
Da nu am nimic impotriva sa il viziteze dar vreau sa plec împreună cu copilul deoarece nu ne mai inteleg , de asta am Întrb dacă imi poate face cv având în vedere că sunt mama lui si am unde să merg

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Faptul ca parasiti domiciliul conjugal nu determina prin ea insasi o custodie exclusiva pt celalalt parinte.

Insa in analiza intersului copilului intra o serie foarte mare de aspecte despre care ar trebui sa va informati. Inclusiv acela ca daca luati copilulul, tatal tot va avea dreptul sa il viziteze si il va obtine - daca tine la acest lucru - cu sau fara colaborarea dvs (in acest ultim caz apeland la instanta).

Necooperarea dvs poate atrage inclusiv custodia exclusiva....deci mare atentie si informati - va caci copilul nu e un bagaj pe care sa il iei si gata ! Atat parintele cat si copilul au drepturi