avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă îmi iau copilul si plec
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă îmi iau copilul si plec

Buna seara dacă imi iau copilul de un an și plec la domiciliul dinainte de căsătorie deoarece nu mă mai inteleg cu el pot pierde copilul Dacă tatăl face plângere?
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2020
Matthias2019, utilizator
Cel mai recent răspuns: Matthias2019 , utilizator 21:48, 22 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.pierdeti nimic,plecati fără nici o grijă.Daca sunteti căsătoriți introduceți și acțiunea de divorț apelând în prealabil la un avocat.Este doar o legendă teoria cu "parasirea domiciliului conjugal"cu eventuale consecințe negative în caz de plecare.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Plecați și deschideți un dosar de fond alături de un dosar de ordonanta presedintiala prin care sa solicitati stabilirea domiciliului minorului la dvs. pana la soluționarea dosarului de fond.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi preferabil să discutați cu un avocat înainte de a trage usa după dvs. Ca să vă asigurați și niște probe. Presupun că nu plecați de prea mult bine. Dar nici nu v-ar putea oferi cineva garanții, plecând de la informația ce v-a încăput într-un rând și jumătate.
Ultima modificare: Duminică, 21 Iunie 2020
romascanu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faptul ca parasiti domiciliul conjugal nu determina prin ea insasi o custodie exclusiva pt celalalt parinte.

Insa in analiza intersului copilului intra o serie foarte mare de aspecte despre care ar trebui sa va informati. Inclusiv acela ca daca luati copilulul, tatal tot va avea dreptul sa il viziteze si il va obtine - daca tine la acest lucru - cu sau fara colaborarea dvs (in acest ultim caz apeland la instanta).

Necooperarea dvs poate atrage inclusiv custodia exclusiva....deci mare atentie si informati - va caci copilul nu e un bagaj pe care sa il iei si gata ! Atat parintele cat si copilul au drepturi
Da nu am nimic impotriva sa il viziteze dar vreau sa plec împreună cu copilul deoarece nu ne mai inteleg , de asta am Întrb dacă imi poate face cv având în vedere că sunt mama lui si am unde să merg

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Faptul ca parasiti domiciliul conjugal nu determina prin ea insasi o custodie exclusiva pt celalalt parinte.

Insa in analiza intersului copilului intra o serie foarte mare de aspecte despre care ar trebui sa va informati. Inclusiv acela ca daca luati copilulul, tatal tot va avea dreptul sa il viziteze si il va obtine - daca tine la acest lucru - cu sau fara colaborarea dvs (in acest ultim caz apeland la instanta).

Necooperarea dvs poate atrage inclusiv custodia exclusiva....deci mare atentie si informati - va caci copilul nu e un bagaj pe care sa il iei si gata ! Atat parintele cat si copilul au drepturi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! vă rog frumos sa ma ajutați cu niște informații. ... DeaD DeaD Bună ziua! Vă rog frumos sa ma ajutați cu niște informații. Sunt căsătorită, având un copil de 14 ani, iar relația cu soțul nu este deloc bună, ... (vezi toată discuția)
Divort haruna haruna Sunt o tanara, mamica unui baietel de 1 an si 3 luni. Din motive gen scandaluri repetate, violente fizice si verbale am decis sa plec impreuna cu baiatul de ... (vezi toată discuția)
Părăsire domiciliu cu minor mara2017 mara2017 Bună ziua. Dacă o mamă, a părăsit domiciliu conjugal împreună cu un copil minor, fără acordul tatălui, acesta din urma poate reclama undeva că i-a ... (vezi toată discuția)