Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se schimba modul de calcul al pensiei?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se schimba modul de calcul al pensiei?

Pe la noi, prin Teleorman, circula acum un zvon cum ca, incepand cu 1 sept.2020, cei ce isi vor depune dosarul de pensionare pentru limita de varsta, vor fi defavorizati, astfel ca li se vor calcula pensii mai mici decat pana la 1 sept. a.c. Multe persoane care se incadreaza in varsta si vechimea de pensionare isi fac cereri solicitand degraba, pensionarea. Este ceva adevar in aceste zvonuri??
cdragomir, utilizator
In prezent sunt aplicabile prevederile din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare.
Zvonistica este intretinuta si de emisiunile tv unde se dezbate subiectul. Sunt pareri si pareri, dar este aplicabil numai ce se publica in MO.
Multumesc!