Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Am condus baut (0.68 in aerul expirat) si am iesit de pe carosabil ,mentionez ca am 18 ani,incepator la volan si fara alte antecedemte cu politia.Cu un avocat bun avand in vedere circumstantele as putea sa scap doar cu amenda penală fara anularea permisului.Si in caz de anulare cum se procedeaza cu permisul,ce perioada ai de asteptat si cum se procedeaza.
~ Conținut șters la cerere ~
In caz de trimitere in judecata, doar in cazul unei solutii de achitare, renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, vi se restituie permisul.
In caz de condamnare la inchisoare sau amenda penala, permisul se anuleaza.
In termen de 6 luni de la data achitarii amenzii penale sau in termen de 1 an de zile de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare la inchisoare cu suspendare sub supraveghere, se poate sustine examen pentru un nou permis.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.