Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie Alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie Alimentara

Buna ziua,

Am divortat de curand de sotie la notar. Noi agreasem custodie comuna cu 4 zile la mama si 3 zile la tata. Am stabilit ca la intretinere tatal sa asigure 75% din cheltuieli si mama 25%, dar tatal sa nu plateasca mai putin de 1600 lei. Ea a mers la notar si le-a cerut actul l-a modificat inainte de semnare fara sa-mi fie puse si mie in vedere. In dimineata semnarii mi-am dat seama de anumite clauze din contract si le-am modificat. Din pacate una a ramas putin neclara si ea acum incearca sa zica ca se calculeaza 25-75% dupa ce se scad cei 1600 si ca oricum ea nu trebuie sa plateasca nimic pt ca e trecuta plata in natura.

In plus, mi-a zis ca daca nu facem asa ea ar vrea sa-l scoata de la gradinita de acum si sa-l mute la una de stat.

Acesta este paragraful.

-contribuţia părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copilului se va executa astfel: ca regulă generală, contributia la aceste cheltuieli va fi direct proportionala cu veniturile fiecaruia, în sensul că mama, xxxxx, va asigura 25% din întreținerea minorului – primordial în natură, iar tatal, xxxxx, va asigura 75% din întreținerea minorului; părinții stabilesc că în orice caz tatăl, xxxxx, va plati o pensie de întreținere lunară pentru minor în cuantum de minimum 1.600 lei/luna; pensia de întreținere pentru minor va fi virată, prin transfer bancar, în contul bancar xxxxx deschis la banca xxxxx pe numele xxxxx, intre 1 si 15 ale lunii; cuantumul pensiei de întreținere va putea fi reanalizat de către părinți odată cu modificarea nevoilor specifice ale minorului, mai cu seama după începerea activității școlare;

Credeti ca are dreptate?

FlorinM2386, utilizator
Clauza respectivă se refera la faptul că, părinții vor contribuii la cheltuielile minorului de întreținere în cotele respective , dar tatăl se obligă ca în fiecare lună să asigure o pensie de întreținere de mininum 1600 lei. De exemplu, în luna iulie nu aveți cheltuieli de efectuat pentru minor, însă trebuie să-i oferiți suma minimă de 1600 lei.
Eu am sustinut scenariul a) de mai jos. Pare ca sunteti de aceeasi parere.

Multumesc frumos,

a) Daca intretinerea copilului pe luna este sub 1600 de lei, atunci tatal plateste 1600 lei. Daca intretinerea copului este de exemplu 1800 lei, atunci calculul 75% tatal, 25% mama, ar insemna ca 75% x 1800 lei = 1350 lei, 1350 de lei fiind sub 1600 de lei, tatal plateste tot 1600 de lei cat este suma minima. Daca intretinerea copilului este 2400 lei atunci, 75% * 2400 lei = 1800 lei, 1800 fiind suma mai mare dintre 1600 si 1800, atunci tatal plateste 1800 lei.

b) Daca intretinerea copilului pe luna este sub 1600 de lei, atunci tatal plateste 1600 lei. Daca intretinerea coipului este de exemplu 1800 lei, atunci se scad din 1800 lei 1600 de lei(care este suma minima) si raman 200 de lei care se impart 75% tatal , 25% mama, deci practic tatal plateste 1600 lei + 75% x 200 lei = 1750 lei. Daca intretinerea copilului este 2400 lei, se scad cei 1600 lei, raman 800 de lei care se impart 75% tatal si 25% mama deci tatal plateste 1600 + 75%*800 = 2200 lei

FlorinM2386, utilizator
ea acum incearca sa zica ca se calculeaza 25-75% dupa ce se scad cei 1600

este f clar ca aveti de platit 1600 , asta ca asa v-ati inteles. Din pacate, nu v-ati inteles si cu ce contribuie mama cat copilul sta la dvs
Eu as face asa, as trimite la începutul fiecărei luni 1600 RON și apoi as păstra toate chitanțele și bonurile cheltuielilor făcute cu fata. La finalul lunii as cere mamei copie după chitanțele și bonurile ei sa vad dacă cei 1600 plus ce am cheltuit cât copila e la mine acoperă 75%. Dacă nu acoperă atunci transfer diferența. Dacă acoperă ba chiar e mai mult atunci rog mama sa îmi transfere restul sau sa scadă din luna următoare.
Ce încearcă sa zică mama acum e treaba ei. Însă din ce ați semnat și cei 1600 se iau în calcul. E clar ca scenariul a este cel corect.
When, utilizator
Multumesc frumos!