avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna

Imi raspunde cineva,custodia comuna cu domiciliul la mama, cine plateste pensia alimentara?
Cel mai recent răspuns: 25Maria23 , utilizator 15:36, 27 Noiembrie 2016
Parintii sunt obligati in solidar sa contribuie si sa asigure cresterea si educarea copilului.

Parintele rezident (cel la care locuieste copilul) de regula contribuie in natura la aceste cheltuieli, parintele nerezident fiind cel care fie va plati o pensie de intretinere in bani, fie va asigura intretinerea in natura (dupa cum se inteleg partile sau dispune instanta).
Sielena a scris:

Imi raspunde cineva,custodia comuna cu domiciliul la mama, cine plateste pensia alimentara?

Art. 499, alin. 1 si 4, din noul cod civil - Obligaţia de întreţinere
(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.

Detalii: [ link extern ]
Dacă instanța nu stabilește că întreținerea se execută în natură, tatăl va fi obligat la plata unei pensii de întreținere stabilită în bani.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2016
Adrian ALBU, Avocat
se facecretroactiv aceasta plata de la data depunerii dosarului pt divort?
daca am contribuit de la deschiderea divortului si pana la finalizare cu intretinarea minorului ,se mai plateste retroactiv pensie? ce articol pot citi?
Mi-a ajuns astazi decizia si nu inteleg nimic,cine cui sa ii plateasca
Autoritate comuna, domiciliul stabilit la mine dar pare ca tot eu trebuie sa platesc pensie alimentara,este posibil?
Ultima modificare: Duminică, 27 Noiembrie 2016
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

In caz de custodie comuna se mai plateste pensie alimentara DogaruValentin DogaruValentin Buna seara,am si eu o nelamurire:in cazul unui divort in care se ajunge la custodie comuna mai trebuie platita pensie alimentara?Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Apacflo Apacflo Daca sunt despartit in fapt si exista un minor trebuie sa platesc pensie alimentara?Mentionez ca minorul aste cu mama. (vezi toată discuția)
Pensie alimentara kisslivia kisslivia buna ziua, mama plateste pensie alimentara unui copil.acest copil a terminat facultatea(in acest timp a primit pensia alimentara). in hotarare specifica ... (vezi toată discuția)