Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna

Imi raspunde cineva,custodia comuna cu domiciliul la mama, cine plateste pensia alimentara?
Chiar dacă se cere plata pensiei de la introducerea cererii, dacă se va dovedi că s-a contribuit pe timpul procesului la întreținerea copilului, instanța nu va obliga la plată de la data acțiunii.
Adrian ALBU, Avocat
Daca obtineti hotarare judecatoreasca cu stabilirea domiciliului la dvs. va plati el si pensia de intretinere.
Doamna, scrieti aici ce a hotarat instanta. Fara nume si date personale, CNP etc.
Ce scrie exact? Unul dintre parinti este obligat de instanta sa plateasca pensia de la deschiderea procesului si pana la majoratul beneficiarului, adica al copilului.
Din moment ce domiciliul este la mama, mai mult ca sigur tatal trebuie sa plateasca pensia alimentara. Trebuie sa ne spuneti ce scrie in Hotarare...
gi-jane2, moderator