avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna

Imi raspunde cineva,custodia comuna cu domiciliul la mama, cine plateste pensia alimentara?
Cel mai recent răspuns: 25Maria23 , utilizator 15:36, 27 Noiembrie 2016
Chiar dacă se cere plata pensiei de la introducerea cererii, dacă se va dovedi că s-a contribuit pe timpul procesului la întreținerea copilului, instanța nu va obliga la plată de la data acțiunii.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2016
Adrian ALBU, Avocat
Daca obtineti hotarare judecatoreasca cu stabilirea domiciliului la dvs. va plati el si pensia de intretinere.
Doamna, scrieti aici ce a hotarat instanta. Fara nume si date personale, CNP etc.
Ce scrie exact? Unul dintre parinti este obligat de instanta sa plateasca pensia de la deschiderea procesului si pana la majoratul beneficiarului, adica al copilului.
Din moment ce domiciliul este la mama, mai mult ca sigur tatal trebuie sa plateasca pensia alimentara. Trebuie sa ne spuneti ce scrie in Hotarare...
Ultima modificare: Duminică, 27 Noiembrie 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In caz de custodie comuna se mai plateste pensie alimentara DogaruValentin DogaruValentin Buna seara,am si eu o nelamurire:in cazul unui divort in care se ajunge la custodie comuna mai trebuie platita pensie alimentara?Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Apacflo Apacflo Daca sunt despartit in fapt si exista un minor trebuie sa platesc pensie alimentara?Mentionez ca minorul aste cu mama. (vezi toată discuția)
Pensie alimentara kisslivia kisslivia buna ziua, mama plateste pensie alimentara unui copil.acest copil a terminat facultatea(in acest timp a primit pensia alimentara). in hotarare specifica ... (vezi toată discuția)