Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara acordul sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara acordul sotului

Buna ziua,

Situatia mea este urmatoarea: casatoriti de 4 ani, un copil de 3 luni. Nu avem bunuri luate in comun, eu domicilez in casa lui, luata dinainte de casatorie.
Relatiile dintre noi s-au deteriorat iremediabil, sotul este violent verbal si fizic. Ma imbranceste, ma loveste.. ma abuzeaza in fel si chip.
As dori sa stiu ce se poate intampla daca eu plec de acasa cu copilul fara ca el sa stie si intentez divort, el nefiind de acord cu divortul sub nici o forma, chiar amenindandu-ma sa nu fac asa ceva.
As putea fi acuzata de parasire de domiciliu?
Cum se poate intenta divort daca el nu vrea si eu nu am ce martori sa aduc, toate abuzurile petrecandu-se in casa, unde nimeni nu aude sau vede.
Va multumesc anticipat
Divortul se poate obtine indiferent daca sotul dvs este de acord sau nu.
Plecati cu copilul oricand si oriunde va simtiti in siguranta si formulati de urgenta actiunea in instanta, nu puteti fi acuzata de nimic.
Pentru violentele sotului puteti solicita inclusiv emiterea unui ordin de protectie impotriva acestuia pe o perioada de 6 luni.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Parasirea de domiciliu este o legenda, nu-i regelementata in legislatia mioritica si nu produce niciun efect juridic!
Daca ati luat decizia sa plecati o puteti face insa pentru a fi in legalitate ar fi recomandabil ca pe langa divort sa solicitati si stabilirea domiciliului minorului la dvs pe cale de ordonanta presedintiala!
La divort pot fi si rudele martori, vedeti art 316 Cod Procedura Civila!
Mergeti la o consultatie juridica sa va edificati pe deplin!
Buna seara,
1. Nu a existat NICIODATA ,,parasirea domiciliului" ca o agravanta sau atenunanta. E o legenda.
2. Puteti pleca cu copiii oricand si va puteti stabili oriunde fara a fi nevoita sa dati socoteala nimanui.
3. Puteti divorta prin instanta fie ca sotul vrea sau nu.
4. Imediat ce plecati solicitati un ORDIN DE PROTECTIE prin instanta.
5. Martor poate sa fie si cineva din familie care stie situatia.
6. Solicitati ajutorul unui avocat.