avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune gratuita si totusi nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune gratuita si totusi nu

a murit bunica si a trebuit sa facem succesiune ca sa inchidem cardul de pensii.
cardul nu se putea prelungii - sa -l alimentam noi si sa ramana deschis, sa putem amana succesiunea.
niciun notar din pitesti nu a vrut sa faca succesiunea gratuit. sau s-o faca macar partial. rezultat 1700 de lei.
motivul ar fi ca li se intarzie plata.
atunci de ce mai spune legea ca e gratuit?
pot sa cer banii inapoi de la primarie sau undeva?
nu stiu unde avea cardul.
se ocupa tatal meu.
este si singur mostenitor - deci nu stiu care ar fi fost graba sa faca succesiunea ?!
si-au batut la banca joc de el?
mai ales ca se aplica treaba cu pomeni 7 ani... si nu il vinde

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune maria mateias maria mateias tatal meu a decedat in anul 2000. sora mea care a locuit in olanda si avea dubla cetatenie a decedat si ea in anul 2004. pentru ca nu stiam cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte SorinGeo SorinGeo Buna ziua, In cazul decesul parintelui, pentru transferul bancar al banilor in contul personal al acestuia in cel al copiilor mostenitori se percep taxe ( ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire mihaela n. mihaela n. Buna ziua. As dori sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie si cam care sunt costurile unei astfel de actiuni: Locuiesc in apartamentul ... (vezi toată discuția)