Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... este obligatorie introducerea in cauza a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

este obligatorie introducerea in cauza a beneficiarului autorizatiei de constructie

Am chemat in judecata Primaria pt anularea unei autorizatii de constructii vadit ilegale. Se vede de la o posta ca e ilegala.
doar din simpla lectura a titlului actului este evidenta incalcarea legii, fara a fi necesara administrarea niciunei probe si nici macar vreo sustinere.
Pot sa ii zic instantei sa nu mai introduca in cauza beneficiarul autorizatiei de constructie, ci sa solutioneze cererea strict impotriva primariei emitente??
Trebuie introdus și acesta, deoarece nu ii este opozabila.
Asa mi se pare si mie logic...
Insa legea nu spune deloc asa:

Potrivit prev. art. 78 alin. (1) C.pr.civ, doar În cazurile expres prevăzute de lege, precum şi în procedura necontencioasă, judecătorul va dispune din oficiu introducerea în cauză a altor persoane, chiar dacă părţile se împotrivesc.
Potrivit alin. (2), În materie contencioasă judecătorul va pune în discuţia părţilor necesitatea introducerii în cauză a altor persoane.
Iar potrivit prev. art. 16 ind. 1 Legea 554/2004, Instanţa de contencios administrativ poate pune în discuţie, din oficiu, necesitatea introducerii în cauză a tertilor, precum şi a altor subiecte de drept.
Asadar in cauza de fata nu este prevazuta la art. 78 alin. (1) necesitatea expresa a introducerii beneficiarilor in cauza.
Introducerea acestora in cauza nu a fost solicitata de niciuna dintre parti.
Imprejurarea daca raportul juridic dedus judecăţii o impune poate fi cel mult o chestiune de fond, solutionabila potrivit alin. (4).
Proba legalitatii si temeiniciei actului administrativ poate fi admisa doar prin dosarul administrativ.
Nu exista nicio contestatie referitoare la aspecte factuale, care sa necesite administrarea de probe suplimentare.
Nu exista nicio aparare sau vreo proba pe care beneficiarii sa o poata aduce pe fondul cauzei