Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donaþie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donaþie

În 2004 soţia a primit de la părinţi un imobil printr-un act de donaţie (nudă proprietare cu uzviager, aşa a vrut soţia pentru liniştea lor). Acum soţia trebuie să îşi reînoiască C.I. şi de la primărie i-au spus ca ea nu este proprietar (deşi pe numele ei vine impozitul) şi ca trebuie să vină cu părinţii ca să o i-a in spaţiu. Este posibil asa ceva?
Întrebarea 2 este: cumantul meu care a semnat ca martor actul poate şi în ce condiţii poate ataca donaţia.
Intrebarea 3 este: se poate modifica dreptul de uzufruct. Parintii nu mai vor ca se pare ca ii pune pe drum.

Contractul este:

CONTRACT DE DONAŢIE IMOBIL
Subsemnaţii TATAL şi soţia MAMA, ambii cu domiciliul în ADRESA, în calitate de donatori, denumiţi în continuare astfel în cuprinsul contractului şi
Subsemnata SOTIA, cu domiciliul în ADRESA, în calitate de donatară, denumită în continuare astfel în cuprinsul contractul contractului, întelegem de comun acord să încheiem prezentul Contract de donaţie, în următorele condiţiuni:
Subsemnaţii donatori, donăm fiicei noastre, întregului drept de nudă proprietate, asupra imobilului (două apartamente în casă), zona II, confort II, situat în ADRESA, înregistrat în C.F. nr. XXXX colectivă a localităţii Y, cu nr. top. ZZZ1, compus DESCRIERE şi cota de 1/3-a din părţile de uz comun, descris în CF la A+3, ce am dobândit, cu titlul de drept cumpărare, aşa cum s-a înscris şi în C.F. sub B 22 şi întregul drept de nudă proprietate asupra imobilului situat în localitatea ADRESA, înregistrat în C.F. nr. XXXX individuală a localităţii XXXX, cu nr. top. ZZZ2, ap. 2, compus din DESCRIERE şi cota de 1/3-a din părţile de uz comun care sunt: terenul construit şi neconstruit cu nr. top. Iniţial ZZZ în suprafaţă de 210 mp, împrejmuirea, intrarea în curte, branşamentele de apă, canal, gaz, electricitate, accesul la pod şi pivniţă, wc, fundaţia şi zidurile comune C.F. colectiva nr. YYYY XXXX descris în CF la A+1, ce am dobândit, cu titlul de drept cumpărare, ca bun comun, aşa cum s-a înscris şi în C.F. sub B 8, 9.
În vederea taxării actului evaluăm donaţia şa suma de 600.000.000 (sase sute milioane) lei.
Odată cu trasmiterea întregului drept de nudă proprietate ne reţinem întregul drept de uzufruct viager asupra imobilelor obiecte ale acestui înscris şi cerem înscrierea acestor drepturi în Cartea Funciară odată cu întabularea dreptului de nudă proprietate transmis, pe seama donatarei.
Subsemnatele părţi ale acestui înscris convenim ca în Cartea Funciară să se înscrie în favoarea numiţilor TATAL şi soţia MAMA, interdicţia de înstrăinare şi grevare asupra întregilor imobile, sarcină cu a cărei înscriere subsemnata SOTIA, sunt de acord. Solicităm în acest sens înscrierea în C.F. a acestei sarcini.
Subsemnaţii donatori declarăm că imobilele nu sunt grevate de procese sau alte sarcini şi autorizăm pe donatară să ceară înscrierea în C.F. a drepturilor sale aşa cum sunt prevăzute în acest act.
Subsemnaţii donatori declarăm că facem această donaţie pur şi simplu fără nici o obligaţie donatarei.
În condiţiile art. 828, al. 2 şi 3 Cod Civil, garantăm pe donatară de evicţiune cu privire la bunurile donate şi o autorizăm să ceară înscrierea în Cartea Funciară a Judecătoriei în circumscripţia căreia se află bunurile dobândite prin acest act cu condiţiile şi sarcinile în acesta prevăzute.
Luând la cunoştinţă de prevederile art. 841, 843 şi 846 Cod Civil, declarăm că donaţia se face cu scutire de raport, arătând că avem succesibil rezervatar, un fiu.
Subsemnata donatară accept, în condiţiile art. 814 Cod Civil, donaţia ce mi-i se face, multumind donatorilor pentru aceasta şi declar că acceptarea priveşte întregului conţinut al actului, cu privire la bunurile donate, condiţiile donaţiunii, ce le accept prin însăşi semnarea prezentului înscris.
Subsemnatele părţi semnatare am luat la cunoştinţă de prevederile art. 829 şi următoare din Codul Civil, cu privire la cazurile în care donaţiunea se poate revoca, cât şi cele prevăzute de art. 847 Cod Civil, cu privire la reducţiunea acesteia şi, în cunoştintă de acestea, am încheiat, semnat şi cerem autentificarea acestui contract.
Subsemnatele părţi semnatare cerem notarului public să depună diligenţele necesare înscrierii în C.F. a dreptului de nudă proprietate pe seama donatarei şi a dreptului de uzufruct viager pe seama donatorilor.
Taxele şi onorariile ocazionate de prefectarea prezentului înscris cât şi taxele şi impozitele aferente imobilelor ce fac obiectele prezentului înscris, privesc de azi data autentificării actului de donatară.
Subsemnatele părţi, declarăm că înainte de semnarea actului, am citit integral cuprinsul acestuia, constatând că el corespunde voinţei şi condiţiilor stabilite de noi părţile de comun acord, drept pentru care semnăm mai jos.
La cererea părţilor şi în condiţiile art. 63 din Legea nr. 36/1995, la citirea actului, declararea acordului părţilor că actul exprimă voinţa lor, precum şi la luarea semnăturilor a asistat martorul FRATELE, cu domiciliul în ADRESA, care a semnat separat pe acest act.
Actul s-a redactat în baza extraselor de Carte Funciară nr.AAAAA/20.04.2004 şi nr. BBBB/20.04.2004, eliberate de Judecătoria XXXXX, a Contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr. CCCC/19.10.1970 la fostul Notariat de Stat Judeţean XXXXX, a Contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr. DDD/15.05.2001 de notarul public BALALESCU din XXXX, a Certificatelor de neurmărire fiscală nr. QQQQQ/22.04.2004 şi nr. WWWW/23.04.2004 eliberate de Consiliul Local al municipiului XXXXX, a schiţei, toate acestea fiind anexe ale prezentului înscris.
Actul a fost redactat, dactilografiat şi autentificat la Biroul notarului public NICULESCU din XXXX ADRESA, în 6 exemplare, azi data autentificării.
DONATORI
TATAL
MAMA
DONATARÃ
SOTIA
MARTOR
FRATELE

urmează încheierea de autentificare
1.da
2. fratele poate ataca donatia, dupa decesul parintilor, invocand reductiunea liberalitatilor excesive.
3. parintii sotiei pot renunta la dreptul de uzufruct. pentru acestea trebuie sa dea o declaratie de renuntare la uzufructul viager, la orice notariat .
acte : extras de autentificare, certificat de atestare fiscala, taxa : 20% din valoarea de grila a imobilului, inclusiv impozit catre stat.
se va radia clauza de uzufruct din CF .
se intabuleaza dreptul de proprietate.
Multumesc pentru raspuns.

1. Cine este proprietarul?
2.
Luând la cunoştinţă de prevederile art. 841, 843 şi 846 Cod Civil, declarăm că donaţia se face cu scutire de raport, arătând că avem succesibil rezervatar, un fiu.

Scutirea de raport nu inseamna ca cumnatul meu nu poate ataca donatia?
buna ziua!
scutirea de rap este oblig pe care o au descendentii, sotul sup unii fata de altii de a aduce in natura la masa succ ceea ce au primit de la defunct.
daca donatia s-a facut cu scutire de raport asta pp ca aducerea la masa succ se va face prin echivalent valoric.
Sa inteleg ca dupa moarte socrilor mei va trebui sa platim cumnatului meu 50% din valoare imobilului de atunci?
AlanWolfe a scris:

1. Cine este proprietarul?

Sotia dvs. este proprietar (mai exact, nud proprietar).
Nuda proprietate este proprietatea ..."dezbracata" de 2 atribute: uzus+fructus (=uzufruct - dezmembramant al dreptului de proprietate).

Uzufructuarii sunt cei care au dreptul de a se folosi (de a uza) de acest bun si de a-i culege fructele (= chirii, de exemplu).

Nudul proprietar poate locui in acea casa numai cu ingaduinta uzufructuarului. De aceea, in mod corect, s-a solicitat acceptul uzufructuarilor pentru ca nudul proprietar sa-si poata stabili domiciliul la acea adresa.
romascanu, moderator