Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare concedii odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare concedii odihna

Buna ziua,

In contextul pandemiei actuale, putem refuza un concediu de odihna unui angajat, care nu fusese inclus in planificarea anuala pe 2020 ?

Mersi frumos.
O astfel de cerere de refuz, trebuie motivata serios.
Puteti fi un pic mai explicit ? Multumesc frumos.
Ca sa refuzati cererea de CO a unui salariat , aceasta trebuie sa fie bine motivata ... adica, motivele invocate sa nu lase loc de interpretari ... in opinia mea, angajatorul poate refuza cererea salariatului de a efectua concediul de odihna in alta perioada decat cea pentru care a fost programat.
Multumesc frumos.