Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare

Buna seara! Am nevoie de consiliere juridica cu următoarea problema :

Cu multi ani in urma am achiziționat o bucata de pământ(teren intravilan) de doar 100 MP.

Vânzătorul este fratele meu, cumpărătorul sotul meu.(decedat)

Terenul respectiv este pe numele mamei mele, dar avem certificat de moștenitor dupa defunct, asa ca fratele meu isi poate revendica si dovedi proprietatea totala oricand

Am vrut sa înregistrez terenul la Registrul Agricol dar ma lovesc de faptul ca fratele meu nu vrea sa se prezinte la primărie. (nu are rost sa incerc sa il mai conving, am încercat asta 20 de ani)

Desi am întocmit o conventie de vânzare-cumpărare cu un martor străin, semnand si cumpărătorul (soțul decedat) si vânzătorul, deci sub semnătura privata, cei de la primărie mi-au recomandat sa ma adresez instantei pentru a putea înregistra terenul.

Întrebările mele sunt următoarele :
1. Trebuie sa ii chem in judecata si pe fratele meu si pe mama noastră?
2. Ce documente sunt necesare pentru ai "da in judecata"? (pot sa obțin usor orice documente mai ales de la primărie de pe numele părților)
3. Am sanse sa câștig un asemena proces? (întrebarea exista chiar daca am dat suma de bani de comun acord convenita, am martor, conventie etc)
4. Pot sa fiu reprezentata in judecata de fiul meu prin Procura Notariala chiar daca el are 17 ani?
5. Exista inconveniente ca terenul a fost cumpărat de sotul meu (semnătura lui existând pe conventie) menționez ca am fost căsătoriți dinainte sa cumpăram terenul?

Sper ca o sa ma puteți ajuta cu sfaturi pentru aceasta problema.

Mulțumesc anticipat!
Bună seara,

Mai întâi, cam cu câti mulți ani în urma ați achiziționat imobilul despre care vorbiți?
În orice caz, într-adevăr, este nevoie sa va adresați instantei pentru a pronunța o hotărâre judecătorească care sa tina loc de contract.

Apoi, țineți cont de faptul ca fiul dvs. e minor, deci nu are capacitate deplina de exercitiu. Dacă nu va permiteți angajarea unui avocat, cel mai bine ar fi sa va reprezentați personal în proces.
Este bine sa stiti ca puteți pierde procesul.daca nu stiti sa va judecati.
Nu va puteți judeca decat o singura data și daca îl pierdeți asa va rămâne.
Mergeti măcar cu actele la avocat ca sa vadă exact despre ce este vorba și eventual.sa va redacteze acțiunea daca imobilul are o valoare.
Singura variantă legală este sa va adresați instanței de judecată . Fiul minor nu va poate reprezenta.

Buna ziua!
Cam in urma cu 20 de ani.

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună seara,

Mai întâi, cam cu câti mulți ani în urma ați achiziționat imobilul despre care vorbiți?
În orice caz, într-adevăr, este nevoie sa va adresați instantei pentru a pronunța o hotărâre judecătorească care sa tina loc de contract.

Apoi, țineți cont de faptul ca fiul dvs. e minor, deci nu are capacitate deplina de exercitiu. Dacă nu va permiteți angajarea unui avocat, cel mai bine ar fi sa va reprezentați personal în proces.